Дачић: Историјска посета аустралијске шефице дипломатије

Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић је оценио је да је посета шефице аустралијске дипломатије Џули Бишоп Београду од историјског значаја истакавши да је Србија заинтересована за унапређење сарадње две земље.

"Тражили смо по архивама и не можемо наћи када је последњи пут шеф аустралијске дипломатије био овде. Ово је историјска посета и добра прилика за нови почетак односа," рекао је Ивица Дачић.

Према његовим речима, свеукупни односи су добри, а Србија је заинтересована за њихово даље унапређење.

"Томе би требало да допринесу наше међусобне посете на високом нивоу", рекао је Дачић на заједничкој конференцији за штампу.

Подсетио је да велики број припадника српске дијаспоре живи у Аустралији, рекавши да се 60.000 њих изјаснило да су пореклом из Србије.

"Ми увек претерујемо када говоримо о бројкама дијаспоре, кажемо да има 200.000, а нека их има и 100.000 па смо задовољни", шаљиво је констатовао министар.

Наводи да жели континуитет у односима са Аустралијом и да је с тим у вези успостављен механизам консултација два министарства, које су одржане у мају на нивоу помоћника министара.

"Имамо интерес за развој сарадње, нарочито у обалсти економије. Трговинска размена је веома мала, није адекватна тако глобалној сили као што је Аустралија, износи свега 15 милиона долара. То може и мора да буде много веће", истакао је Дачић.

Наводи да је Србија заинтересована и за повећање инвестиција из Аустралије и додао да већ постоје два пројекта са извођачима из Аустралије.

Први је, према његовим речима, далеко одмакао, а ради се о компанији "Рио Тинто", која врши испитивање ескплоатације руде литијума у Лозници, на шта је утрошила већ 90 милиона долара.

"Пошто идемо у еру индустријске револуције и модерних технологија, то је руда која ће бити од великог значаја за свет. Зато је наш интерес да се томе посветимо", нагласио је министар додајући да је премијерка Ана Брнабић у разговору са гошћом из Аустралије изразила заинтересованост да се тај пројекат настави и доведе до краја.

Други пројекат су археолошке ископине у Глацу поред Сремске Митровице.

"То је пројекат којем Аустралија придаје велики значај, а и ми смо заинтерсовани јер омогућује размену стручњака и промоцију наших археолошких налазишта из римског времена", рекао је Дачић.

"ИТ сектор један од највећих потенцијала Србије"

Говорећи о привреди констатовао је да је ИТ сектор у Србији доживео, протекле деценије, прави бум.

"Увек говоримо да су малине наш најзначајнији извозни производ, али извоз софтвера је два или чак три пута већи од малина. А извоз софтвера пре 10 година био је нула, а сада је већ 750 милиона евра, што је за нас велики напредак", истакао је министар.

Рекао је да је са гошћом разговароа и о могућностима наступа на трећим тржиштима, предложивши да се направи заједнички састанак са регионом везано за економске интересе које можемо заједно да имамо.

Нагласио је да је Аустралија рекордер у привредном расту, пошто је 26 година заредом бележила раст БДП-а, и да је последнај рецесија у тој земљи била далеке 1991.године.

"Волели бисмо да се у у будућности угледамо на ту земљу. Барем у наредних десет година да имамо значајан раст и веома би напредовали", рекао је Дачић.

Што се сарадње две земље тиче, наводи да је решено питање признавања возачких дозвола, да се разговара о споразуму о социјалном осигурању, али и да је Србија заинтересована за појединстављење процедуре добијања виза.

С тим у вези је подсетио да нема ослобађања од визног режима с обзиром на географски положај Аустралије.

"И британска краљица, која је номинално шеф те државе мора да затражи визу да би дошла у посету. Имајте то у виду када тражите визну либерализацију" рекао је министар.

Пренео је да је са аустралијском колегиницом договорио да наставе добру комуникацију, сарадњу на мултилатералном плану, и једни друге подржавају у међународним организацијама.

Шефица аустралијске дипломатије Џули Бишоп је рекла да је искористила прилику посете источној Европи да покаже заинтересованост Аустралије за јачање веза са Србијом. 

"Аустралија покушава да досегне до земаља са којима има заједнички циљ, а Србија је демократија која је посвећена слободном тржишту и људима, као и међународном праву. Имамо заједнички оквир и веома је важно да у време међународне несигурности и превирања заједно делимо погледе и промовишемо исте ставове", рекла је Бишопова. 

Истакла је да је Аустралија охрабена чињеницом да је нова српска влада посвећена прикључену ЕУ. 

"Ми ЕУ видимо као глобалну силу и чувара мира. Видим Србију као део те глобалне силе", нагласила је шефице аустралијске дипломатије.

Указала је да је Аустралија 13. најзначајнија економија света, која је оборила рекорд да 26 година заредом има економски раст, што није случајност, већ последица више година економских реформи, отворене економије оријентисане на извоз и сталне потраге за новим тржиштима.

Према њеним речима "Рио Тинто", која је активна у Србији је глобална фирма с репутацијом да је социјално одговорна и посвећена еколошкој заштити.

Пројекат у Србији, како је навела, допринеће економском развоју и отварању нових радних места.

Изразила је уверење да ће и друге рударске компаније из Аустралије доћи у Србију, те додала да постоји заинтересованост бизнисмена за проширење својих активности у Србији.

Оценила је да је Србија стабилна и просперитетна, а да је диверсификација привреде један од кључних фактора успеха аустралијске економије.

Осврнула се на дијаспору, рекавши да колики год да је број, она је активна и доприноси богатству аустралијског друштва.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње