Када Србија може да очекује пријем у ЕУ?
О европским интеграцијама Србије, председник Србије разговараће сутра и у Бриселу, са председником Европског савета; ту тему недавно је покренуо током сусрета с високом представницом Европске уније за спољну политику и безбедност. Познаваоци процеса у Бриселу кажу да је данас тешко одредити прецизне датуме, али да је пријем Србије реалан током наредног петогодишњег мандата Европске комисије, који почиње 2019.
После дужег чекања на споредном колосеку, да ли је дошао тренутак за нову политику Европе према Балкану? Политичка и економска ситуација у Европи је боља, с друге стране, Западни Балкан је показао потенцијал за нестабилност. Спој ових фактора довешће до јачег ангажмана ЕУ, сматрају у Бриселу.
"Постоје захтеви у региону, али и унутар ЕУ да се убрза пријем нових чланица. Треба ипак бити опрезан, не очекујем да ће се ускоро појавити конкретни датуми, али ће ЕУ, институције и земље чланице појачати свој ангажман у региону", сматра Роса Балфур из немачког Маршаловог фонда.
Убрзање интеграција зависиће ипак и од способности земаља-кандидата да се реформишу у неким кључним областима, у којима је последњих година било и назадовања, упозоравају аналитичари.
"Да би се поступак проширења убрзао, кандидати морају да побољшају ситуацију када је реч о владавини права, слободи медија и морају ефикасније да се боре против корупције. Ако видимо тај напредак на Балкану, имаћемо и убрзање и проширење", рекао је Срђан Цвијић из Фонда за отворено друштво у Бриселу.
У седишту Европског савета заседају шефови држава и влада ЕУ, њих 28, колико је и земаља- чланица. Први пут у марту 2019. овде ће бити једна столица мање, изласком Велике Британије. Србија и друге земље Балкана очекују своје место за столом, али рокови за то су много мање јасни.
Успешност преговора о Брегзиту утицаће на динамику пријема Србије и других земаља, а важно је хоће ли проевропска влада француског председника Макрона имати и позитиван став према ширењу на Балкан.
"Постоје препреке које су у самом региону, не толико у Бриселу. У случају Србије – примена споразума са Приштином. Али, мислим да јесте реално да се ЕУ придруже бар једна или две земље током петогодишњег мандата нове ЕК који почиње 2019", каже Роса Балфур.
Датуми и рокови су важни, али за грађане је пресудан квалитет самог процеса, кажу саговорници у Бриселу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар