Брнабићева са Заевом: Економска сарадња за даљи раст и напредак
Председница Владе Србије Ана Брнабић састала се у Трсту, где борави поводом учешћа на Самиту о западном Балкану, са премијером Македоније Зораном Заевом, са којим је оценила да економска сарадња земаља Западног Балкана може позитивно утицати на политичку стабилност у региону, која је основа за сваки даљи раст и напредовање целог региона.
Састанку, на којем се разговара о билатералној и регионалној сарадњи, присуствују и министри иностраних послова две земље Ивица Дачић и Никола Димитров.
Ово је први сусрет нове премијерке Србије и њеног македонског колеге.
Заев је честитао председници Владе Србије на именовању и нагласио спремност Македоније да са Србијом негује добре односе, изразивши жељу да две земље посебно раде на економском повезивању.
Брнабићева је представила успех који је претходна Влада постигла у покретању економског раста и велики допринос који је дала у успостављању регионалне стабилности.
Премијерка је истакла да је Србија посвећена даљем убрзању економског раста и додала да Београд жели сарадњу са свим партнерима и земљама које је желе на равноправним основама.
Економска сарадња земаља Западног Балкана позитивно ће утицати на политичку стабилност у региону, која је основа за сваки даљи раст и напредовање целог региона.
Премијерка је представила да могућности за економско повезивање земаља види у дигитализацији, оснаживању ИТ сектора и јачању старт ап и иновативне заједнице, што је, као је напоменула, уједно снажна порука за младе, који у томе виде своју развојну шансу.
Брнабићева је посебно истакла значај повезивања локалних самоуправа и инфраструктурно повезивање земаља Западног Балкана.
Састанку је присуствовао и први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, као и министар спољних послова Републике Македоније, Никола Димитров.
Председница српске владе састала се претходно са европском комесарком за транспорт Виолетом Булц, а пре тога са представницима Светске банке и Европске инвестиционе банке.
Самит о Западном Балкану одржава се у оквиру Берлинског процеса.
"Регионална стабилност важна за фискалну и политичку"
Брнабићева је уочи Самита поручила да фискална и политичка стабилност, што је главни задатак наше владе, нису могући без регионалног развоја и регионалне стабилности, и зато је важно што ће у се о томе разговарати.
Премијерка је рекла да је Србија много учинила у последње три године како би постигла фискалну и политичку стабилност.
"Не можемо да имамо бржи економски развој без потпуне регионалне стабилности и о томе ћемо данас да причамо овде и да се трудимо да на томе радимо у наредним месецима пред нама", рекла је Брнабићева.
Говорећи о састанцима са представницима Европске инвестиционе банке, Светске банке, европском комесарком за транспорт Виолетом Булц и премијером Македоније Зораном Заевим, Брнабић је оценила да су, како је рекла, ти разговори били фантастични.
Истакла је да је веома важно, у оквиру агенде повезивања земаља Западног Балкана управо то што ће данас бити потписан уговор о транспортној заједници.
"Све се своди на три важне агенде повезивања Западног Балкана - инфраструктура и енергетика, економски развој и оснивање регионалне привредне коморе, као и регионална канцеларија за сарадњу младих", навела је премијерка.
Како је најавила данас ће бити речи и о дигиталиазцији, оснаживању стартап иновационих предузећа, односно оснаживању науке.
"То је перспектива за младе, за будућност. И Србија је данас овде због даљег рада на регионалној стабилности, на регионалном развоју", закључила је Брнабић.
Европска комесарка за транспорт Виолета Булц истакла је током састанака са Аном Брнабић, да ће Европска комисија подржати имплементацију дигиталне агенде у нашој земљи.
Брнабићева и Булц су подвукле и да ће Споразум о транспортној заједници, који данас треба да буде потписан на Самиту лидера западног Балкана у Трсту, дати нову перспективу инфраструктурном повезивању на Балкану.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 25
Пошаљи коментар