Могерини: ЕУ непотпуна све док је Србија ван наше породице
Висока представница ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Федерика Могерини рекла је у Скупштини Србије да је Унији стало до Србије, истичући да се регион Западног Балкана налази у срцу Еврoпе. Седници је присуствовао и премијер Александар Вучић. Посланици СРС-а и Двери протестовали током говора Могеринијеве и ометали га.
Федерика Могерини је на посебној седници поздравила посланике са "добар дан" на српском језику, наводећи да јој је част што се обраћа у дому српске демократије.
"Увек је част обратити се парламенту. Имајући у виду да сам била посланик, некада ми недостаје парламентарна атмосфера, тако да је добро имати прилику искусити и то и хвала вам што сте ми такву могућност пружили", нагласила је Могеринијева на седници којој је присуствовао и премијер Вучић.
Висока представница ЕУ рекла је да је Бриселу стало до Србије јер су садашњост и будућност Србије у увези са садашњошћу и будућношћу ЕУ.
"Врата ЕУ не само да су широм отворена за Србију, већ ми са задовољством очекујемо ваше придружење заједници, то је конкретан пројекат. Унија је непотпуна све док је Србија ван наше породице. Овај регион се налази у срцу Европе а историја Европе писана је на тлу ове земље", нагласила је шефица европске дипломатије, која се раније данас састала и са организацијама цивилног друштва.
"Недавно сам сазнала да је 18 римских царева рођено на овој територији. Исписана су важна историјска поглавља. Некада су била насилна, али истовремено, ово је поднебље на којем су остваривани историјски, пионирски подухвати", рекла је Могеринијева.
Историја, како каже, показује да Србија треба да буде представљена на бољи начин, кроз историју, уметности, књижевност, права и слободе.
Висока представница ЕУ поручила је Србији и читавом региону да будућност ЕУ неће бити Европа са 27 чланица.
"Уместо једне државе чланице која ће напустити ЕУ ће улазити друга, нова чланица и Србија ће бити једна од њих", нагласила је Могеринијева.
Шефица европске дипломатије је подсетила да су поједини били скептични када је 2015. током своје прве посете Београду рекла да ће пре краја те године бити отворена преговарачка поглавља.
"И то смо и успели због вашег рада и одлучности. Хвала премијеру Вучићу на заједничком раду и одличним резултатима. Смернице које сте изабрали нису значајане само за Србију већ и за милионе поносних Срба. Ваше одлуке нису значајне само за стабилност региона већ и за читав континент", истакла је висока представница ЕУ.
Према њеним речима, правац којим се Србија креће је јасан – она иде ка ЕУ и остварује добре резултате.
"Само почетком недеље отворили смо два поглавља, након што су четири поглавља отворена прошле године. Знам да отварање поглавља није оно што грађани очекују, али то се преноси на цело ставништво. Предузели сте храбре и одлучне кораке, ви видите одличне потенцијале српске земље и народа", нагласила је Могернијева додајући да Србија има право да буде амбициозна.
"Србија је увек била на раскршћу различитих светова"
Подсетила је да је ЕУ главни трговински партнер Србије, да две трећине извоза иде у Унију, а три четвртине страних инвестиција долазе из ЕУ.
Рекла је да су, када се радило на глобалној стратегији за спољну и безбедносну политику, њени саветници долазили да чују очекивања Србије, јер Унија жели да планира заједничку будућност, а и изазови са којима се суочава су заједнички.
"Није идеализам тај који нас повезује, већ реалност која говори да смо потребни једни другима. Та порука постаје важнија данас, у деликатном тренутку у којем се налази Европа", истакла је Могеринијева.
Указала је на то да Србија има велику одговорност не само за саму себе већ и за цео континент.
Навела је да је Србија увек била на раскршћу различитих светова, да никада није прихватила поједностављено етикетирање на исток и запад, већ је одлучила да пркоси традиционалним пдоелама и направила сопствени идентитет.
"Зато је Србија постала стожер светова и култура, у сталном дијалогу са двема странама, досежући иза свих линија подела. Уверена сам да ће Сбрија наставити да користи то богатство. Видим веома важно место за Србију у ЕУ", нагласила је висока представница ЕУ.
Могеринијева је истакла да чланство у ЕУ не представља декларацију против неког, додајући да се Унија заснива на политици градње мостова, против поделе на блокове и сфере утицаја.
"Не дефинишемо наш идентитет на туђем. Ми смо унија која се залаже за мир, демократију, владавину права", подвукла је Могеринијева.
Када је реч о привредним реформама, Могеринијева је похвалила импресивне резултате које је остварила Србија, додајући да реформе морају да се наставе, а да ће ЕУ помоћи.
"Живимо у крхком свету који се мења"
Могеринијева је указала на импресиван напредак које су остварили Србија и регион, додајући да је он угрожен све већим осећајем несигурности у свету и региону.
"Живимо у крхком свету који се мења. Често није јасно где се налази права моћ. Све већи притисак је на овом деликатном региону. Стабилност данас захтева већа улагања свих нас. Без мира и помирења, напредак у било којој другој области биће угрожен, пре свега у економији", поручила је висока представница ЕУ.
Указала је да је прва замисао која је водила до уједињења Европе, пре шест деценија, управо била економска сарадња.
"Након најкрвавијих ратова које је човечанство доживело у Другом светском рату, Европљани су схватили да је много боље да успоставимо регионалну сарадњу, да сарађујемо и послујемо него да ратујемо. ЕУ је тако настала, као економски пројекат сарадње, а затим је постала мировни пројекат, који је један од најуспешних мировних пројеката у људској историји", подсетила је Могеринијева, додајући да је уместо да се ратује око неких региона одлучено да се ти региони претворе у центре раста.
Тај пројекат, како истиче, веома је успешан и данас, а да бисмо очували раст и просперитет, мир и стабилност су од кључне важности.
"Не можемо да довољно нагласимо колико је Србија важна за регионалну стабилност", нагласила је Могеринијева, која је изразила захвалност на континуираној посвећености Србије интеграцији у ЕУ, регионалној сарадњи и дијалогу.
Подвукла је да би дестабилизација региона спречила развој Западног Балкана и изразила уверење да народ то не жели, јер би се тиме угрозио напредак на којем је марљиво рађено.
"Нико неће бити радостан ако дође до нове ескалације (сукоба). То је разлог што улажемо толико енергије у дијалог и регионалну сарадњу", рекла је Могеринијева.
Обраћање Федерике Могерини ометали су посланици Српске радикалне странке, скандирајући "Србија, Русија, не треба нам Унија".
Посланици Двери са лидером Бошком Обрадовићем ћутећи су стајали са картонима на којима је на српском и енглеском писало "Србија не верује Бриселу".
Федерику Могерини је дочекала председница парламента Маја Гојковић, са којом је шефица европске дипломатије имала састанак.
Шефица европске дипломатије такође се састала и са председником Србије Томиславом Николићем.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар