Скупштини упућен предлог о Међународној комисији за нестала лица
Посланик Српске напредне странке (СНС) Владимир Орлић изјавио је да је Влада Србије упутила Скупштини Предлог Закона о потврђивању Споразума о статусу и функцији Међународне комисије за нестала лица.
Орлић је у Скупштини рекао да се та комисија бави питањем несталих лица, међу којима су и несталих у ратовима деведесетих година.
Истакао је да ће та комисија почети да ради после верификације предлога у Скупштини и додао да очекује да комисија утврди судбину несталих.
"Само на Косову и Метохији данас има више од 500 лица чију судбину ми не знамо, Хрватска око 400 лица, Босна и Херцеговина око 100 лица, а Србија се брине и о онима који су нестали после операција 'Бљесак' и 'Олуја' у Хрватској", навео је Орлић.
Влада је 4. јануара упутила Скупштини Предлог закона и у образложењу навела да је закључивањем Споразума о статусу и функцијама Комисије у Хагу 16. децембра 2015. године, који је потписао амбасадор Србије у Холандији, Србија постала оснивич Комисије са могућношћу учешћа у процесу одлучивања.
Србија може да рачуна на даљу подршку Комисије у решавању судбине несталих особа српске националности, као и држављана Србије других националности, што је од посебног значаја имајући у виду значајан утицај и активности Комисије, чињеницу да се велики број посмртних остатака несталих не налази на територији Србије, као и да Србија има захтеве за тражење несталих према више страна у региону и обрнуто.
Према мишљењу Владе, активним учешћем представника Србије у Комисији може се предупредити злоупотреба и политизација тог осетљивог хуманитарног питања, као и да се "приступање Споразуму пре Хрватске и БиХ даје могућност Србији да изврши утицај који је од значаја за регионалну сарадњу, а пре евентуалног захтева за чланство тзв. Републике Косово да благовремено реагује на ово питање или да постави услове под којима би ово чланство било прихватљиво".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар