четвртак, 29.12.2016, 11:17 -> 12:04
Извор: РТС
Дачић: Србија аутономно води своју спољну политику
Министар спољних послова Ивица Дачић задовољан је начином на који Србија прилази преговорима о чланству у Европској унији, али не и бројем поглавља које је отворила, јер то, како каже, реално не одражава колики је напредак Србија остварила током протеклих година.
Доношење одлука о отварању поглавља није само резултат тога да ли је Србија све урадила већ и одраз потребе и могућности да се у одређеном тренутку постигне консензус свих 28 чланица Европске уније, оценио је Ивица Дачић у интервјуу Радио Београду 1.
Очекује да ће и у наредном периоду бити условљавања билатералним питањима, која иначе не би смела да буду предмет преговора о чланству у ЕУ.
"Ми желимо један конструктиван прилаз, да разговарамо о свим спорним питањима са било којом земљом унутар Европске уније, али свакако нећемо дозвољавати да било ко понижава Србију и да без икаквих реалних потреба нити разлога, без икаквог објашњавања у чему је проблем, блокира напредак Србије у европским интеграцијама", истакао је шеф српске дипломатије и додао да је то нешто што мора да се промени, не само због наших преговора о чланству у Европској унији већ због мира и стабилности у региону.
Сумирајући 2016. годину, Дачић је истакао да је посета кинеског председника веома значајна, јер је у Србији отворен простор за велике пројекте и долазак страних инвестиција, од чега зависи наш бруто друштвени производ. Србија је, како каже, највећи пријатељ Кине у Европи и то се показало тиме да ми једини имамо потписан споразум о укидању виза, који ће у току јануара ступити на снагу.
Како је потврдио Радио Београду 1, током посете шефа руске дипломатије и премијерове посете Москви није било речи о дипломатском статусу Руса у војно-хуманитарном центру у Нишу.
"Наш пут ка Европској унији не подразумева да ми треба да водимо антируску или антикинеску политику. То Србија никад неће урадити. Ми смо независна земља, која аутономно води своју спољну политику. Имамо обавезе да се усаглашавамо са ставовима Европске уније и да то буде прогресивно до нашег уласка у Еворпску унију. Али кад постанемо чланица Европске уније, наш став ће се уважавати", навео је Дачић и додао да то што купујемо или добијамо наоружање од Русије не угрожава наш положај неутралне државе.
Коментаришући долазак Доналда Трампа на чело Америке, Дачић је рекао да мисли да ће се приступ САД-а међународним кризним жариштима променити.
"Колико сам схватио, идеја је да Америка више не буде дежурни полицајац који ће интервенисати, намећући неке своје погледе ко у којим земљама треба да влада. То је свакако значајан помак у односу на претходне године и деценије. Како ће се то одразити на Балкан остаје да видимо. За нас је важно да градимо партнерске односе са Сједињеним Америчким Државама, да пробамо да нађемо неке заједничке интересе и да се наравно сачувају мир и стабилност на Балкану", рекао је министар Дачић.
Према његовим речима, највећи изазов Србије у следећој години ће бити дијалог са Приштином и питање како спречити једностране потезе Приштине да се учлане у различите међународне организације, као што је Унеско. Како је закључио, свет се налази у великом превирању, а за Србију је важно да увиди куда иду међународни процеси, с обзиром на то да протеклих деценија није била толико успешна у предвиђањима.
Цео разговор с министром спољних послова можете чути на програму Радио Београда 1, данас од 17.05, у емисији "Свет и ми у 2016".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар