Читај ми!

Жиофре: Србија потврдила да је чланство у ЕУ њен стратешки циљ; Вучић: Коректно сачињен извештај ЕК

Шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Емануеле Жиофре предао је председнику Србије Годишњи извештај Европске комисије о Србији 2024. Амбасадор Жиофре је навео на конференцији за новинаре да је Србија потврдила да је чланство њен стратешки циљ и да је сада, више него икада пре, одлука о чланству стратешка одлука. Вучић је истакао да нема примедби на оно што се могло видети у извештају, али да има областима у којима се очекује напредак, попут судства и образовања.

Шеф Делегације ЕУ Жиофре предаo je председнику Вучићу Годишњи извештај Европске комисије о Србији 2024. На почетку обраћања захвалио је што га је председник Вучић данас примио и поновио изразе саучешћа због жртава након обрушавања надстрешнице железничке станице у Новом Саду.

Навео је и да је предао Годишњи извештај Европске комисије о Србији и да су приступни преговори поново на врху агенде Комисије.

"Проширење није само циљ политички, већ и геополитички императив ЕУ са ургенцијом да се прошири на Западни Балкан и друге земље кандидате. Штавише, кандидати за нови колеџ Комисије су започели дебате и нова Комисија ће бити у потпуности посвећена проширењу и то је знак за усмеравање нове енергије ка проширењу", поручио је Жиофре.

Додао је да је Србија потврдила да је чланство њен стратешки циљ.

"Сходно томе, сматрамо да је важно да на прави начин комуницирамо у процесу проширења. ЕУ је већ одавно главни економски партнер Србије. Сада смо у важном тренутку који треба искористити, треба темпо реформи убрзати. Сада је тренутак да убрзамо рад овде у Србији и пошаљемо поруку о стратешком правцу кретања", рекао је Жиофре.

Напоменуо је да је сада, више него икада пре, одлука о чланству у Европској унији стратешка одлука.

"На земљама чланицама да донесу одлуку о укупном напретку"

Говорећи о извештају, Жиофре је рекао да је Комисија напоменула да су испуњени услови за отварање кластера 3 и да је сада на земљама чланицама да донесу одлуку да ли је постигнут укупан напредак како би се отворио тај кластер.

"Као што знамо, напредак у владавини права и нормализацији односа са Приштином одлучиваће о укупном темпу преговора и то ће омогућити отварање нових кластера. У извештају се констатује да је темпо реформи у Србији успорен, између осталог, и због ванредних парламентарних избора, због чега смо имали техничку владу, застој у парламентарним изборима током многих месеци током овог извештајног периода. С обзиром на то да на видику нема нових избора, очекујемо напредак у предстојећем периоду", рекао је Жиофре.

Додао је да су институције у Србији које се баве европским интеграцијама вредно радиле, захвалио је министарки Тањи Мишчевић и њеном тиму на раду и напоменуо да је сада тренутак да се појачају радови на реформама.

"Европска унија ће наставити да буде уз Србију, пружаће техничку помоћ и даваће новац. Штавише, четири милијарде евра је дато у виду бесповратних средстава у последњих 10 година. Када је реч о економским реформама и критеријумима, ту је постигнут напредак како би економија издржала притиске јединственог тржишта. То су главна достигнућа и ми поздрављамо напредак у статистици, животној средини и регионалној политици", навео је Жиофре.

"Позитивно смо оценили известан напредак у поглављу 24"

Истакао је да Србија треба да појача напредак у основама – правосуђу и основним правима и да ће напредак у тим областима одредити општи напредак.

"Позитивно смо оценили известан напредак у правди и унутрашњим пословима у поглављу 24, затим управљање миграционим токовима. Такође, поздрављамо потписивање статусног споразума са Фронтексом, као и додатно усклађивање које очекујемо у визној политици. Поздрављамо сарадњу са Интерполом, Европолом, са агенцијом за борбу против трговине дрогом и организованог криминала", навео је Жиофре.

Додао је да су, када је реч о поглављу 23, констатовали известан напредак, као што је усвајање стратегије за борбу против корупције.

"Такође нам је потребно боље окружење за сарадњу са цивилним сектором који може да допринесе напретку у приступању. Када говоримо о медијима, очекујемо да се усвојени закони спроведу, као што је питање Савета РЕМ-а, даље усклађивање са правним токовима. Затим, да се испуне препоруке ОДИХР-а када говоримо о изборном процесу. Такође смо констатовали да председница Скупштине предузима одговарајуће мере", рекао је Жиофре.

Додао је да, када је реч о спољној и безбедносној политици, очекују прогресивно усклађивање са мерама које је ЕУ усвојила.

"Желим да похвалим Србију на хуманитарној помоћи коју пружа Украјини и такође у њеном учествовању у мисијама", поручио је амбасадор.

"Пред нама је важан посао – интегрисање Западног Балкана у јединствено тржиште"

Говорећи о Плану раста за Западни Балкан, Жиофре је рекао да тај план треба да помогне и убрза темпо реформи и проширење ЕУ.

"Пред нама је важан посао, а то је интегрисање Западног Балкана у јединствено тржиште и пре чланства, као што је рад на зеленим коридорима и јединственој зони за плаћање у еврима, како би грађани могли да осете благодети чланства и пре чланства", навео је Жиофре.

Честитао је Влади Србије на усвајању реформске агенде за План раста које је и Европска комисија усвојила након консултација са земљама чланицама.

"Ове реформе и њихово спровођење ће бити потпомогнуте са додатних шест милијарди евра, од којих ће 1,58 бити намењено Србији и очекујемо прва авансна плаћања чим се споразуми о овом инструменту и финансијској помоћи ратификују. Дакле, пред нама је доста посла, а кључна порука је да треба да интензивирамо и реформе и наш заједнички рад", закључио је Жиофре.

"Без примедби на сачињен извештај"

На почетку конференције за новинаре са Жиофреом, председник Србије Александар Вучић изразио је поново саучешће породицама настрадалих у Новом Саду и истакао да се нада да ће државни органи установити ко је кривично одговоран за ту несрећу.

Захвалио је Жиофреу и Европској комисији и истакао да нема примедбе на оно што се могло видети у извештају.

Нагласио је да се њихове примедбе односе између осталог и на неувођење санкција Русији.

"Верујем да ћемо у наредном периоду приступити Светској трговинској организацији. У нашој земљи морамо да говоримо на објективнији начин о ЕУ. Ми кад се наљутимо увек нам је крива ЕУ“, рекао је Вучић.

Председник каже да је Србија на европском путу, и да смо задали до 2027. да испунимо критеријуме, као и да не може да обећа да ћемо до тада бити чланица ЕУ, али да може да обећа испуњавање критеријума.

Према његовим речима, Србији се намеће оно што се од других није тражило.

Што се тиче медијских закона, Вучић каже да сутра истиче мандат РЕМ-у и да се ускоро улази у процес бирања нових чланова.

"Много тога треба урадити у образовању"

Председник каже да много тога треба да урадимо у образовању и да је неопходно подстицати дуално образовање.

"Веома је важно да се види да је наше образовање иза просека, најбољи смо у региону, али иза просека“, напоменуо је председник на конференцији са Жиофреом.

Додаје да нам је и даље сав новац који трошимо на развој и истраживања један одсто БДП-а.

"Морамо донети нови закон о статистици, нови закон о трансакцијама страних валута, у заштиту узбуњивача да додамо још неке елементе“, напоменуо је Вучић наводећи примедбе из извештаја.

Како је рекао, у судству и владавини права треба много тога да урадимо.

Оценио је да ако имамо политичка неслагања о истополним заједницама, има доста елемената на породични закон које брзо морамо да урадимо.

Вучић је истакао да Србија има безвизни режим са 16 земаља, а да се од нас очекује да и то усклађујемо са ЕУ.

"Србија је 55 одсто западнобалканског извоза. То говори о значају Србије и о нарастајућој економској снази“, истакао је Вучић.

понедељак, 04. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње