Ји и Дачић: Односи Кине и Србије на највишем нивоу у историји

Шефови дипламатија Кине и Србије, Ванг Ји и Ивица Дачић, оценили су у Пекингу да су односи две државе достигли највиши ниво у својој историји и да подизање односа на ниво свеобухватног стратешког партнерства представља одличну основу за продубљивање сарадње у свим областима.

Поновљена је чврста подршка Кине суверенитету и територијалном интегритету Србије и подршка Србије политици "једне Кине".

Исказано је задовољство интезитетом политичког дијалога, а два министра су договорила да се убудуће састају редовно на годишњем нивоу, саопштило је Министарство спољних послова.

Обострано је наглашен значај закључивања споразума о визној либерализацији за носиоце обичних пасоша, чије се ступање на снагу очекује почетком године.

Очекује се да визна либерализација допринесе јачању укупне сарадње, посебно у области туризма и друштвене размене.

Министар Дачић је учествовао на Симпозијуму тинк-тенкова Кине и ЦИЕЗ на Кинеској академији друштвених наука на ком је истакао да концепт "Појаса и пута" за Србију представља велики развојни потенцијал, нарочито у области инфраструктуре, повећања обима инвестиционих улагања и проширења укупног обима робне размене.

"Имамо прилику да на мапи „Појаса и пута" прерастемо у једно од важнијих регионалних трговинских чворишта у овом делу Европе", рекао је министар.

Дачић је навео и да Србија има атрактивну политику привлачења инвестиција, обучену радну снагу и повољне трговинске режиме са многим земљама на чија тржишта можемо да извозимо уз царинске и друге погодности.

"Србија је ослонац стабилности у региону. Наши грађани су изабрали европски пут и усвојили су реформе као једини начин да учинимо економију конкурентном и достигнемо европски животни стандард", рекао је министар додајући да је Србија кредибилан партнер и добро место за улагање.

Дачић је истакао да се Механизам сарадње Кина-ЦИЕЗ природно уклапа у концепт "Појаса и пута", и д аје у њега укључено 11 земаља чланица ЕУ и пет земаља које су у различитим фазама процеса приступања ЕУ.

Пројектима изградње енергетске и саобраћајне инфраструктуре, у инвестиционој вредности већој од две милијарде долара, Србија је постала водећа земља у Европи у реализацији инфраструктурних пројеката са Кином, напоменуо је министар.

Дачић је навео мост „Михајло Пупин“ као први кинески мост у Европи, подигнут на Дунаву, а додао је и да су у току пројекти ревитализације и изградње ТЕ „Костолац“ (укупне вредности преко једне милијарде долара), изградња више секција аутопута кроз Србију, а посебно је истакао пројекат модернизације и изградње пруге Београд-Будимпешта, највећи пројекат у региону.

Дачић борави до 18. децембра у званичној посети Кини.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи