Николић: Чешка може много да помогне Србији на европском путу

Председник Србије Томислав Николић изјавио је да Србија у Чешкој види великог пријатеља још из времена пре Другог светског рата и да та земља, као чланица ЕУ, може много да помогне Србији у евроинтеграцијама. Николић разговарао са представницима више компанија које послују у Чешкој.

Томислав Николић је, после састанка са чешким председником Милошем Земаном, нагласио да Србија има повећан обим економске сарадње са Чешком, и да се први пут десило да више извозимо него што увозимо из те земље.

"Данас је Чешка уважени члан ЕУ која својим ставом може много да помогне Србији. Србија заслужуује помоћ чланица ЕУ на свом путу зато што је уз много одрицања грађана, већ 16 година на том путу упорна, упркос свим искушењима", нагласио је Николић, који је у дводневној посети Чешкој.

Према његовим речима, став Србије је јасан и ако се од ње буде тражило да направи међудржавни споразум са Приштином или да уведе санкције било коме у свету, Србија у такво друштво не жели да иде.

"Ми желимо друштво у коме свако има своје право, свако има своју државу, суверенитет, територијални интегритет. Своје право да тражи најбољи пут за своју децу. Тако смо спремни за ЕУ", рекао је председник Србије.

Он каже да Србија нема срећу да преговарамо са стабилном, чврстом Европом, Европом благостања, већ преговара са Европом која има кризу проширења, и у којој се, као у целом свету, ковитлају односи.

"Многе елите падају, никоме више није гарантовано да ће да победи на изборима са политиком са којом је побеђивао. Мислим да је мигрантска криза томе допринела, као велики изазов за који Европа није била потпуно спремна", рекао је председник Србије.

Николић је подсетио да се Србија налази на мигрантској рути, да је до сада кроз нашу земљу прошло око 800.000 миграната, те да је 7.000 до 8.000 миграната стално на територији Србије, "без жеље да ту остану, али и без наде да могу да оду даље".

"Ми смо у непрекидним разговорима са представницима ЕУ да се то питање реши. Било би најгоре да Европа једног дана затвори све своје границе, а да се људи сливају у Србију. Не бисмо знали како би из тога изашли", нагласио је Николић.

"Док сам ја председник, бићу увек против санкција"

Председник Србије изјавио је да ће док је председник увек бити против увођења санкција било коме и да Европска унија не може да рачуна да ће Србија да се прикључи санкцијама кад год се неком у Бриселу прохте.

"Док сам ја председник увек ћу бити против тога да било коме и било када уведемо санкције", рекао је Николић.

Он је навео да сматра да су санкције начин да се изврши утицај на грађане да промене власт, а да је то "мешање у туђе унутрашње послове, које ваљда нико од нас не дозвољава било ком другом".

Према његовим речима, онај ко уводи санкције, требало би да оде у државу у којој су санкције уведене, па да види како живе министри, богаташи, а како живи обичан народ. 

"Ја сам био под санкцијама ЕУ и САД, јако дуго ми је било забрањено путовање и уопште нисам живео лошије, али људи око мене су живели лошије. Ја сам био народни посланик, имао сам плату и сада када могу да путујем где год хоћу, ја путујем само у званичне посете, не идем на одмор у иностранство, тако да ми то уопште није недостајало, али сам гледао људе око себе који су страдали због санкција", додао је он.

Николић је казао и да је наговестио шта би могао да буде проблем у односу Србије са ЕУ, а то је питање принципа.

Он је објаснио да постоје две симетричне ситуације - Косово и Крим, да ЕУ признаје независност Косова, а не признаје Криму право на самоопредељење, да Русија не признаје независност Косова, а признаје Криму право на самоопредељење.

"Србија има истрајну међународну политику"  

Николић је подсетио да Србија има истрајну међународну политику, да хоће да сарађује са свима, те да због тога понекад наљути исток, понекад запад, али да "интерес наше земље није да нас неко хвали, већ да се размишља искључиво о интересу наших грађана".

"Свесни смо да је Чешка признала независност Косова и Метохије, али и да је Чешка наш пријатељ и да неће учинити ништа даље на путу односа између такозваног Косова и Чешке док се то не реши на међународном нивоу", рекао је Николић.

Србија, наставио је он, искрено преговара са представницима Приштине, али са друге стране нема искрен одговор, те да ће наставити са преговорима јер на простору КиМ живи много људи којима треба обезбедити, мир, стабилност, економски развој, шансу да се запосле, школују свако на свом језику.

"Ми апелујемо на велике силе ЕУ, САД, Русију, Кину, да успоставе нове пријатељске односе, да не гледају једни другима преко ограде ко је више постигао па да га врате уназад, већ да гледају нас који не можемо ништа да постигнемо ако се они буду свађали", рекао је Николић.

Србија, подвукао је он, помаже и суседним државама које још нису у ЕУ, да заједно постану део европске породице.

"Не желимо да се понашамо као неке државе из бивше Југославије које су своје чланство у ЕУ искористиле да зауставе Србију. Ако постоје објективни разлози да нам се успори пут, треба нам указати на њих и ми ћемо да их уклонимо", рекао је Николић.

Он је додао да је Србија зато захвална Чешкој јер не поставља услове Србији на путу ка ЕУ.

"Чешка ишколовала велики број Срба"  

Председници Земан и Николић присуствовали су потписивању споразума о сарадњи у области културе, образовања, науке, омладине и спорта, а параф на споразум ставили су Младен Шарчевић, министар образовања, науке и технолошког развоја Владе Србије и Катерина Валхова, министарка образовања, омладине и спорта у Влади Чешке.

Николић је подсетио да је Чешка ишколовала велики број Срба и да су то данас истакнути инжењери, уметници и да би споразум који је потписан могао да ишколује читаве генерације и да две земље повеже као што су некада биле повезане.

Председник Србије је рекао да му је задовољство када се сретне са Земаном, јер је реч о политичару који следи интересе Чешке, потпуно слободно износу своје мишљење и не размишља о томе хоће ли се то мишљење допасти свима или само некоме.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи