Скот: Србија није обавезна да буде чланица НАТО

Амбасадор САД у Београду Кајл Скот каже да НАТО никада није вршила притисак ни на једну земљу да постане члан те алијансе. НАТО поштује став Србије и то нико не доводи у питање, рекао је Скот.

Када се говори о односима Србије и НАТО-а треба прво да се разуме о чему се разговара и то тако што ће се раздвојити чињенице од измишљених ствари и полемика, рекао је Кајл Скот на Међународној конференцији о НАТО у Београду.

Прва чињеница је, наводи Скат, да је Србија прогласила војну неутралност и јасно ставила до знања да јој није циљ чланство у НАТО.

"НАТО поштује став Србије и то нико не доводи у питање, чињеница да је Србија партнер не значи да постоји обавеза Србије да учествује у операцијама", рекао је Скат и додао да Србија одлучује које активности жели да спроводи.

Подсетивши да се чланство у НАТО спроводи на захтев, Скот је истакао да никада није вршен притисак ни на једну државу да уђе у ту алијансу.

Како је рекао, Србија је суверена земља и нема ничега у аранжманима Србије попут ИПАП-а или Партнерства за мир, на основу чега би се могло закључити да је дужна да се учлани.

Оценивши да партнетрство Србије са НАТО-ом доноси корист Србији, Скот је оценио да је захваљујући томе Србија безбеднија, има већу сигурност и бољу могућност сарадње са суседима.

Додајући да ове године десет година како Србија учествује у Партнерству за мир, Скат је поменуо да по том основу Србија данас има више од 100 ангажмана годишње.

"Важно је да постоји разговор о томе шта је НАТО и какви су односи алијансе и Србије", указао је Скот.

"Србија је већ изнела своју политику да ће остати неутрална земља. Важно је да у НАТО-у нема дебате о томе што Србија неће да буде члан НАТО. То се уважава и признаје", поновио је Скот.

"Међутим у Србији треба да се води разговор о чињеницама које карактеришу актуелне односе попут помоћи НАТО-а у различитим областима као што су уништавање заостале муниције, изазови са којима се суочава цивилни сектор, помоћ у поплавама или кад је реч о програму 'Науке за мир', напоменуо је амбасдор".

"Ако се усредсредимо на чињенице, видимо да су односи Србије и НАТО дубоки и позитивни за ову земљу", нагласио је Скот.

На питање да ли НАТО може помоћи у обнови срушених објеката, РТС-а и зграде Министарства одбране, Скoт је рекао "да му се чини да Србија неће да их руши" и да питање финансија није највећа препрека за њихову обнову".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи