Односи Београда и Хаване у Кастровој ери
Од безрезервне подршке и блиске сарадње до међународних оштрих критика - односи Кубе Фидела Кастра са нашом земљом мењали су се кроз деценије. Ипак, увек на пријатељској основи.
Само годину дана од револуције, Фидел Кастро је у Уједињеним нацијама слушао Титотву критику великих сила због угрожавања малих држава, међу којима је била и Куба.
"Где је народ под вођством своје револуцонарне владе завојевао своју слободу и упорно настоји да очува своју независност", рекао је Јосип Броз Тито на 15. заседању Генералне скупштине УН, која је одржана 1960. године.
После говора руковање, а годину касније савезници у Покрету несврстаних. Убрзо, међутим, однос према блоковској подели света направио је раздор између Кастра и Броза. Разлике су кулминирале 79. на самиту у Хавани.
Декан Геоекономског факултета са Универзитета "Џон Незбит" Слободан Пајовић каже да су то биле две главне тенденције које су се испољавале у оквиру несврстаних земаља - кубанска да је СССР природни савезник Покрета несврстаних и југословенска која је говорила о тачном дистанцирању између једног и другог блока.
"Куба је била на 60 или 90 миља од САД у епохи врхунца Хладног рата, а ми смо имали велике проблеме да решимо односе са источним блоком", рекао је проф. Пајовић.
Распадом Југославије и завршетком Хладног рата сарадња Србије и Кубе је ослабила. Нову, безрезервну подршку Фидела Кастра Србија је добила 99. године, делом због старог пријатељства, делом због непријатељства према Америци.
Министар за рад, запошљавање, борачка и совцијална питања Александар Вулин каже да је Фидел Касто до последњег тренутка подсећао свет какав је страшан злочин учињен НАТО бомбардовањем Србије.
"Остали смо без великог пријатеља, а свет ускраћен за морални узор. Када је он говорио свет је слушао, јер је слушао човека који је провео живот борећи се за слободу", каже Вулин.
После три деценије, нови сусрет српског званичника са познатим револуционаром, уједно и последњи. Српски председник био је гост у кући Ел комндантеа.
Томислав Николић каже да је Фидел био потпуно бистрог ума и да су разговарали о старој Југославији, о његовим анегдотама са Титом, тражио је берзанске извештаје, анализирао неки претходни Обамин говор од пре неколико дана.
"Али сам видео да су године учиниле своје. Оно што је мене највише одушевило је то што је одмах прихватио да прими орден Србије иако уопште није примао ордене, али је рекао од Србије хоћу орден, то ће ми бити много драго да носим", каже Николић.
И после одласка са власти, Кастро је остао привржен идејама револуције. Није благонаклоно гледао на кубанске реформе и отопљавање односа са Америком.
Историчар Предраг Марковић каже да је Фидел Кастро био последњи велики светски револуционар.
"Сада када се чини да је ствар комунизма пропала, ми заборављамо колико су он и његови саборац Че Гевара били велике звезде не само политике, већ и масовне културе, повратак моде ношења брада везана је за њих двојицу", рекао је Марковић.
За Фидела Кастра брада је била подсетник на проблеме са којима се његова домовина суочава. Једном приликом рекао је да ће је обријати тек када Куба добије добру владу. Да ли због навике или обећања, брада је до смрти остала заштитини знак "Ел командантеа".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар