Дачић: Председавање БСЕЦ-ом привилегија и одговорност

Србија је данас у Сочију преузела шестомесечно председавање Организацији за црноморску економску сарадњу, а министар спољних послова Ивица Дачић је тим поводом поручио да ће званични Београд настојати да у дорпинесе унапређењу економске сарадње између држава чланица те организације.

"Политика треба да се остави по страни и да се траже економски интереси", навео је Дачић.

Напоменуо је да ће круна српског председавања бити министарски састанак у Београду, планиран за децембар.

"Овај састанак ће бити један од првих након обнављања односа између Русије и Турске. Након прошлогодишњег састанка ОЕБСА, овај скуп ће бити међу највећим одржаним у Београду", рекао је Дачић.

Истакавши да је за Србију председавање БСЕЦ-ом привилегија и одговорност, Дачић је рекао да ће акценат бити стављен на јачање сарадње у областима трговине и туризма које су од стране свих држава чланица препознате као сектори са значајним потенцијалима. 

Као посебан сегмент, рекао је Дачић, у оквиру економске сарадње, биће истакнута област транспорта у оквиру које је и планирано одржавање Министарског састанка у Београду. 

"Србија ће наставити са добром праксом ширења сарадње Организације за црноморску економску сарадњу са регионалним и међународним организацијама као и са ЕУ. Повећање ефикасности и ефективности Организације биће, такође, један од приоритета Србије уз очување континуитета политике и циљева држава које председавају Организацијом", навео је министар.

Србија је, рекао је, уверена да Организација за црноморску економску сарадњу има будућност, као и да има своје место у нашим плановима, програмима и агендама. С тим у вези Дачић је посебно истакао значај регионалне сарадње и спремност Србије да јој у потпуности допринесе.

"Регионална сарадња је један од главних спољнополитичких приоритета Републике Србије. У том смислу, Република Србија настоји да подржи сваку иницијативу која за циљ има промоцију дијалога, мултилатералне економске сарадње и јачање регионалних добросуседских односа", додао је Дачић.

Према његовим речима, Организација за црноморску економску сарадњу пружа погодан оквир за унапређење сарадње и јачања поверења у региону, чиме ће неспорно допринети повећању стабилности, безбедности и општег просперитета.

Стога је, истакао је, наш посебан задатак да проценимо досадашње резултате и да поставимо смернице за даље развијање и јачање сарадње у оквиру БСЕЦ. 

"Резултати постигнути у претходном периоду јасно потврђују да Организација има потенцијал, али и намећу императив даљег унапређења сарадње и реализацију конкретних пројеката у областима од заједничког интереса", навео је Дачић.

Напоменуо је да предстојеће обележавање 25. годишњице формирања Организације, треба да мотивише све актере и да подстакне стварање нових идеја које ће генерисати будуће активности и анимирати партнере не само из држава чланица, већ и свих заинтересованих страна, укључујући и државе посматраче као и учеснике секторског дијалога.  

На овај начин Организација ће потврдити свој међународни профил и позицију на међународној сцени, рекао је министар.

Захваливши председавајућем овог скупа министру спољних послова Русије Сергеју Лаврову, Дачић је рекао да данас, можда више него икада од свог оснивања, Организација има прилику, али и одговорност, да својим ангажовањем утиче на прилике у црноморском региону који све више добија на политичком и економском значају. 

"У том смислу, сматрамо, као и до сада, да сарадња у оквиру БСЕЦ треба да се фокусира на области од заједничког и регионалног интереса као што су привредна сарадња, енергетика, заштита животне средине, трговина, инфраструктура и транспорт, здравство, образовање и култура, наука и технологија, пољопривреда, као и сузбијање организованог криминала које могу да буду подстицај за налажење решења у областима у којима не постоји консензус", истакао је Дачић.

Шеф српске дипломатије је поручио и да би одговорила модерним изазовима, Организација треба да буде не само активна и ангажована у свим наведеним областима, већ и функционална и економична како би државе чланице могле на најадекватнији начин, у тешким економским условима, да на њих одговоре и дају свој пун допринос.

"У том контексту, залажемо се за оптимизацију рада Организације у којој акценат не би био на броју одржаних састанака и објављених докумената, већ на конкретним пројектима и решењима", рекао је Дачић.

Како је саопштено из Министарства спољних послова, Србија ће БСЕЦ-ом председавати до 31. децембра ове године, након чега ће председавање преузети Турска.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару