Читај ми!

Танасковић: Све више држава има слуха за одлагање седнице

Пријем Косова у Унеско дефинитивно је увршћен у дневни ред Генералне конференције те организације за понедељак, 9. новембар, али и даље постоје шансе да се расправа о тој тачки одложи за две године, рекао је агенцији "Бета" амбасадор Србије при Унеску Дарко Танасковић.

Према речима Дарка Танасковића, "на Бироу Генералне конференције Унеска јутрос је коначно одлучено да се о тачки дневног реда – Пријем Косова у чланство – разговара и одлучује у понедељак негде око подне".

Танасковић је, међутим, нагласио да је исход гласања и даље неизвестан. Србија je, иначе, званично предложила да се расправа о пријему Косова одложи.

"Ако тај наш предлог добије просту већину, онда до гласања о пријему Косова уопште не би ни дошло", рекао је амбасадор Србије.

Према његовим речима, "све већи број држава има слуха за ову конструктивну идеју одлагања", али је "неизвесно да ли ће то бити и довољно".

"У случају да предлог за одлагање расправе о овој тачки не добије потребну већину, гласаће се о првобитном предлогу одлуке који је поднела Албанија са групом држава. У том случају, потребна је двотрећинска већина да би предлог био усвојен, а Косово примљено у Унеско", подсетио је Танасковић.

"Ту је ствар крајње неизвесна и мислим да ће можда одлучивати свега неколико гласова, што значи да има шанси да предлог буде усвојен, али има исто тако веома озбиљних шанси да не буде усвојен", додао је амбасадор Србије.

Генерална конференција има 195 чланица. За пријем Косова у Унеско потребна је двотрећинска већина од броја оних који су гласали.

Танасковић је рекао да ће се тачан број земаља које ће имати право гласа у одлучивању о Косову знати када још неколико земаља преда своје креденцијале, али је додао да највероватније десетак земаља неће имати право гласа.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи