Читај ми!

Љајић: Споразум из Брисела повећава цену "Телекома"

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић сматра да ће споразум о телекомуникацијама утицати и на цену "Телекома Србија". Љајић је у Женеви разговарао са генералним секретаром Међународне уније за телекомуникације о примени споразума постигнутог између Београда и Приштине.

Љајић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је у Женеви разговарано о томе да се испоштује споразум који је потписан у Бриселу. 

"Прецизирали смо само да је за добијање троцифреног међународног кода важна сагласност Србије", указује Љајић.

Истакао је да су све три стране у споразуму важне за његову имплементацију, а то су Међународна унија за телекомуникације, Србија и Аустрија, као страна која ће поднети захтев у име Косова, односно у овом случају ЕУ.

Аустрија још није поднела захтев, истакао је Љајић и додао да је рок за подношење захтева 15. новембар.

Напомиње и да је споразумом дефинисано да, када троцифрени код 383 буде објављен у билтену Међународне уније за телекомуникације, Косово буде означено звездицом и да у фусноти пише да се тиме не прејудицира коначни стутус.

Ћерка фирма "Телекома Србија" која ће, према споразуму, пословати на Косову требало је да буде регистрована у понедељак. Међутим, застој је настао у косовској агенцији за привредне регистре.

"Рекли су нам да је радник који се тиме бави на годишњем одмору и да сачекамо два-три дана. Па хајде да сачекамо", рекао је Љајић не желећи да коментарише да ли је реч о опструкцији.

"Телеком Србија", односно ћерка фирма која ће бити регистрована, добиће пуну лиценцу за фиксну и привремену лиценцу за мобилну телефонију. Наиме, према међународним прописима, да би се добила стална лиценца, неопходно је учешће на тендеру.

Добијање привремене лиценце значајно је и у процесу приватизације "Телекома".

"Уколико 'Телеком' буде продат, компанија која га купи моћи ће да учествује на тендеру за сталну лиценцу 2017. године. Уколико не буде продат, привремена лиценца се аутоматски продужава", објаснио је Љајић и напоменуо да ће то допринети повећању цене српске компаније.

За приватизацију "Телекома Србија" заинтересовано је осам компанија и инвестиционих фондова, али у новембру ће се знати које су заиста и спремне да учествују у процесу приватизације.

Љајић објашњава да је у току процес откупа документације, што траје седам дана, а почетком новембра биће отворене обавезујуће понуде.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 11. јул 2024.
36° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару