Читај ми!

Србија и Македонија: Милион евра није довољно за азиланте

Србија и Македонија затражиле су у Бечу да Европска унија предузме нешто када су у питању азиланти, с обзиром на то да милион евра, колико је издвојено за помоћ тим земљама, није довољно.

Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић указао је, на конференцији за новинаре, да је Европа суочена са највећом избегличком кризом од Другог светског рата и да је реч о сеоби народа, на чијем путу се налази Србија као земља транзита, преноси Танјуг.

"Када сам постао министар унутрашњих послова 2008. године, број поднетих захтева за добијање азила био је 77, а у току ове године имамо 94.000 молби. Иако већина миграната који улазе у Србију из Бугарске, Македоније, пре тога из Грчке, исказује намеру да затражи азил, јасна је намера да је наша земља само транзитна", објаснио је Дачић оценивши да подизање ограде не може бити адекватан одговор миграторним изазовима.

"Годинама сте говорили да азиланти долазе из Србије и Македоније у ЕУ, ми можемо сада да кажемо да нама мигранти долазе из ЕУ. Питамо вас када ћете успоставити јасне контроле и како ћете их спречити да долазе. Нећете то спречити са милион евра које намеравате да дате", подвукао је Дачић.

Поручио је да ЕУ, која тражи од Србије и земаља региона да направе акциони план у вези са имигрантима, треба најпре да направе своје акционе планове.

"Пошто га ви у Европи немате, највећи терет ћемо платити ми и тога смо свесни", нагласио је Дачић.

За конференцију о проблему азиланата, коју је ЕУ заказала у октобру, Дачић је оценио да се одржава касно.

"Лако је правити проблеме у другим деловима света, а да цену плаћамо ми. Ми сигурно нисмо криви за проблеме у земљама порекла, а нашу границу дневно прелази 2.000 миграната", указао је Дачић.

Истовремено је скренуо пажњу да у Србији борави још 44.000 избеглица из прошлих ратова, и 220.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије, што се не сме запоставити.

Дачић је подсетио да се на Косово вратило свега 1,9 одсто интерно расељених, и да је Србија суочена са више миграторних избегличких криза, те да не би било коректно да се бавимо само овом, актуелном.

Земље транзита немоћне без помоћи ЕУ 

Шеф македонске дипломатије Никола Попоски указао је да је његова земља суочена са специјалним проблемом да у њу из земље ЕУ долазе мигранти.

Пренео је да је доскоро у Македонију улазило дневно око 4.000 имиграната, а да су прогнозе да ће у наредном периоду долазити дневно око 3.000.

С тим у вези нагласио је да је потребна финансијска помоћ региону, али да неће бити довољно најављених милион евра.

"Док не будемо имали европски одговор на ово питање, нико од нас нема илузију да ће проблем бити решен. Охрабрујуће је да је Европска комисија свесна проблема", нагласио је Попоски.

Министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц подвукао је да је неопходно да се пажња ЕУ преусмери на западнобалканску руту, и да је потребан европски приступ у решавању проблема азиланата.

Курц је нагласио да је само уз заједничко европско решење могуће пронаћи солуцију за изазов са којим се суочава континент.

Пренео је да је Аустрија дефинисала пет тачака које иду од мера у земљама порекла, међу којима су борба против Исламске државе, успостављање безбедносних зона, али и боља расподела избеглица у Европи, као и ефикаснија борба против кријумчара.

"Ако не пронађемо брзо европски одговор, онда ће државе покушати да сопственим иницијативама решавају кризу. То неће бити успешно и угрожава европску идеју отворених граница", упозорио је Курц.

Оптимизам европског комесара 

Европски комесар Јоханес Хан такође је оценио да је могуће савладати актуелни кризу у вези са азилантима ако "сви буду европски размишљали и европски деловали".

"Свих 28 чланица ЕУ треба да сарађује, и не смеју се крити они који нису погођени. За пар недеља други региони у Европи могу бити погођени", указао је европски комесар.

Хан је позвао на солидарност свих чланица. Уверен је да ће криза бити савладана и да ће бити створени услови да се земљама транзита помогне.

С тим у вези рекао је да је ЕУ за Србију и Македонију ставила на располагање по 1,5 милиона евра подршке у суочавању са проблемом азиланата.

"Главни задатак ће бити да боље штитимо спољне границе, али морамо да се бавимо и узроцима. У суседству Европе имамо 20 милиона избеглица", нагласио је Хан.

Министар иностраних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер указао је да је проблем азиланата и те како видљив.

"Долазећи на скуп са аеродрома, на ауто-путу сам видео групе људи који пешице иду ка Бечу. То показује колико је хитно потребно решити овај проблем и са коликим изазовом се суочавамо", поручио је Штајнмајер.

Све државе чланице ЕУ, како је нагласио, морају да испуњавају своје домаће задатке.

Такође је затражио европску солидарност и фер расподелу избеглица.

"Без фер расподеле ризикујемо да опадне спремност за прихватање избеглица у државама које су посебно изложене терету миграције. Потребни су исти стандарди и исти процеси, као и обавеза за благовременом регистрацијом", рекао је Штајнмајер и нагласио да је неопходно сарађивати и са земљама транзита.

Навео је и да није присталица зидова и ограда, указавши да је у Немачкој у току дебата о проглашавању безбедних земаља порекла.

"Не може бити да земље Западног Балкана, које се налазе у приступном процесу, буду државе из којих долазе људи који траже азил. Пре пар месеци је 40 одсто азиланата који су дошли у Немачку било пореклом са Западног Балкана", објаснио је Штајнмајер.

Подсетио је да је био на Косову, где је јасно ставио до знања да тамошњи становници не могу добити азил у Немачкој, а то исто ће учинити и у Албанији.

Себастијан Курц је оштро критиковао Грчку оценивши да је срамно да једна земља ЕУ само пропушта избеглице.

Шеф аустријске дипломатије истакао је да Грчка чак подржава пролазак избеглица, наводећи да се с намером бродови са азилантима усидравају у луку у близини границе.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
36° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару