Европски парламент за суд за ратне злочине на Косову

Европски парламент је у Стразбуру затражио од власти Косова да обезбеде владавину закона, независност правосуђа, сузбијање корупције и криминала, и да омогуће успостављање суда за ратне злочине на Косову.

Посланици Европског парламента су то навели у предлогу резолуције, о којем расправљају, а сутра ће и да гласају. Поздравили су настављање дијалога Београд - Приштина и изразили "жаљење што многи потписани договори нису потпуно примењени", уз опаску да "добри суседски односи могу послужити интересима обе земље".

Од владе у Приштини се захтевају структурне економске реформе за отварање нових радних места. "Мора се дати предност успостављању и сарадњи с посебним судом за ратне злочине, чиме ће се Косову помоћи да се суочи са својом прошлошћу", пише у предлогу резолуције.

Такође се каже да треба наставити "припремаме за потпуни пренос надлежности Еулекса а на косовске власти". Европски парламент "изражава забринутост због изостанка било каквог напретка у борби против корупције и организованог криминала" и каже да је "потребан јасан сигнал владе Косова да се систематски бори против корупције на свим нивоима, и организованог криминала".

Европосланици "поздрављају учешће Косова у коалицији за борбу против тероризма" и "са забринутошћу указују на све већу радикализацију међу младима на Косову, од којих су се неки прикључили терористима у Сирији и Ираку".

Спољнополитички одбор Европског парламента "подстиче преосталих пет држава чланица ЕУ да признају Косово, јер би се тиме додатно омогућила нормализација односа између Београда и Приштине".

У документу се наводи да је дошло до напретка у слободи кретања, а Србија и Косово се позивају да наставе потпуно спровођење постигнутих споразума, укључујући доделу Косову посебног међународног телефонског позивног броја.

"Прима се на знање да је један од приоритета нове владе стварање оружаних снага Косова и да се начело територијалне одбране схвата као део националног суверенитета", пише у тексту, уз опаску да те снаге треба да буду "у складу с прописима ЕУ".

Истиче се да су "остварени помаци у вези са севером Косова, посебно у погледу избора градоначелника, одржаних на целом подручју Косова и већег броја пројеката на северу који се финансирају средствима ЕУ".

Спољнополитички одбор Европског парламента подвлачи да "треба наставити напоре за стварање заједнице српских општина чиме би се паралелне структуре још више учиниле сувишним, а потребни су и стални додатни напори за приближавање албанске и српске заједнице".

Европски посланици "подсећају власти Косова на обавезу да поштују, очувају и заштите српске и друге културне и верске споменике који су део заједничке европске културне и историјске баштине".

Такође поздрављају рад Специјалног истражног тима Еулекса и извештај објављен августа 2014. "у којем су изнети уверљиви докази против одређених бивших виших старешина Ослободилачке војске Косова, али не и ОВК у целини".

У вези с тим злочинима се у предлогу резолуције "поздравља захтев за стварање посебног суда који ће деловати у склопу косовског правосуђа, али са судским већем у Холандији".

Европски парламент је, пише у предлогу резолуције, "забринут због недавних оптужби за корупцију унутар Еулекса, али верује да је Еулекс имао, и да би још требало и могао да има важну улогу на Косову". Стога се поздравља брза одлука високе представнице ЕУ Федерике Могерини да те оптужбе испита независан стручњак.

Европски парламент позива Косово да донесе делотворне прописе о медијима "којима ће се зајамчити слобода изражавања" и каже да је и даље је забринут због претњи и напада на новинаре.

У резолуцији се "изражава дубока забринутост због недавног пораста броја грађана који напуштају Косово и одлазе у државе ЕУ, укључујући Роме, Ашкалије и Албанце".

Зато се "позивају приштинске власти да се делотворно боре против злочиначких мрежа које се баве трговином људима".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 30. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи