Споразуми о тајним подацима са САД и Алжиром

Одбор Скупштине Србије за одбрану и унутрашње послове подржао је законске предлоге о потврђују споразума са Владом САД и Владом Алжира, којима ће се створити услови за интензивирање разних видова војне сарадње укључујући и узајмну размену и заштиту тајних података.

Реч је о Предлогу закона о потврђивању Споразума Владе Србије и Владе САД у вези са безбедносним мерама за заштиту тајних војних података, као и Предлогу закона о потврђивању Споразума Владе Србије и Владе Алжира о узајамној размени и заштити тајних података у области одбране, јавља Танјуг.

Потврђивањем тих споразума ће, према објашњењу предлагача, бити створени услови за интензивирање разних видова војне сарадње, што је посебно значајно када је реч о сарадњи са Алжиром, који је одабрао Србију за стратешког партнера у одбрани и модернизацији војне индустрије.

Са друге стране, билатерална војна сарадња је најбољи део укупне билатералне сарадње Србије и САД, а ступањем на снагу овог споразума би се првенствено створила могућност учешћа припадника Министарства одбране и Војске Србије на заједничким обукама и вежбама и раду мултинационалних штабова у мултинационалним мисијама.

Применом споразума са САД се, такође, стварају и услови за озбиљнију сарадњу обавештајно-безбедносних служби, као и сарадња на истраживању и развоју, те ефикаснија модернизација система одбране кроз систем набавке опреме и технологије којој Србија тренутно нема право приступа.

Државни секретар Министарства одбране Зоран Ђорђевић објаснио је члановима Одбора да је реч о типским документима којима се, између осталог, дефинише тајна, упоредна класификација степена тајности и начин на који се располаже размењеним подацима.

Одбор Скупштине Србије ја данас увојио и Предлог одлуке о употреби и учешћу припадника Војске Србије у мировној операцији Уједињених нација у Централноафричкој Републици и војној операцији Европске уније у Централноафричкој Републици.

Предложеном одлуком о употреби и учешћу Војске Србије у овим мировним операцијама, стварају се услови за упућивање до 75 припадника војске, углавном медицинског особља, у Централноафричку Републику, где ће ЕУ и УН обезбедити опрему за рад пољских болница.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
32° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи