Читај ми!

Дачић: Будућност Балкана лежи у ЕУ

После искуства са распадом Југославије, Европа једина перспектива за Балкан, пошто ЕУ спречава национализам и помаже у превазилажењу проблема и спорова, рекао премијер Ивица Дачић. Време је да се залече ране прошлости, а поглед уназад никоме не помаже, већ само продубљује сукобе, поручио Дачић.

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је да је после искуства са распадом Југославије, Европа једина перспектива за Балкан, пошто Европска унија спречава национализам и помаже у превазилажењу проблема и спорова.

"Распад Југославије био је крвава прича. Из тога сви треба да научимо своју лекцију. За нас постоји само једна перспектива, а она се зове Европа. Будућност Балкана лежи у ЕУ. А то је и пут. ЕУ спречава национализам и помаже у превазилажењу проблема и размимоилажења", рекао је Дачић у интервјуу за бечки дневник Курир.

Говорећи о сукобима на простору бивше Југославије, Дачић је рекао да је "злочина било на свим странама", да је сада "време да се залече ране прошлости", али да поглед уназад никоме не помаже, већ само продубљује сукобе.

"Врло сам прагматичан. Да сам са премијером Косова Хашимом Тачијем разговарао о прошлости, то би завршило у тешкој свађи. Не би било споразума. Могу се променити само садашњост и будућност, не и прошлост. То је наша стратегија", рекао је Дачић.

Премијер је навео да Србија споразумом са Приштином није признала Косово, поновивши да то није учинило ни пет земаља ЕУ, и да ће за Косово бити веома тешко да постане члан УН.

"Отворени смо за дискусију о статусу. Реч је о истим правима за све. Права не могу да важе само за одређене групе", рекао је Дачић. 

Уз примедбу да у Европи готово и нема реаговања на националистичке тонове из Тиране, премијер Србије је рекао да Тирана позива на стварање велике Албаније и да то представља буђење "духова прошлости", које би било веома тешко зауздати.

Упитан за своје предлоге за Косово који су укључивали и могућност новог повлачења границе, Дачић је рекао да је то био његов прилог у расправи о праведном решавању проблема.

"То питање повлачења граница је црвена крпа у ЕУ, пошто се многе земље плаше да би тај пример могао да буде копиран. Разумем осетљивост тог питања и не инсистирам на тој дискусији", рекао је Дачић који је 5. и 6. маја боравио у посети Аустрији.

Споразум није прознање Косова

За лист Пресе, премијер Дачић је рекао да је бриселски споразум са Приштином најбољи могући резултат, који никако не представља признање Косова.

Вредност споразума је, како је рекао, у томе да је показано да дијалог може водити ка успеху, да је могуће изградити нове односе, да два народа могу разговарати.

"Утврдили смо, такође, да имамо заједничке интересе. Србија је тиме по први пут показала да може нешто друго од политике сталног одбијања", уверен је Дачић.

На констатацију да се Срби на северу Косова противе примени споразума Дачић је рекао да је пре свега важно да се изгради поверење између Срба и Албанаца на Косову, додајући да је за то потребно време.

"Страхови који још постоје су разумљиви. Срби страхују да ће изгубити свој идентитет, радна места и да ће морати да напусте домовину. Због тога морамо бити јако обазриви у примени споразума. Морамо људе уверити да се у свакодневници ништа не мења", рекао је Дачић.

Према његовим речима, једино што ће се мењати јесте да ће институције Републике Србије бити претворене у институције српских општина.

"Морамо да се бринемо о српском становништву на Косову, али је у нашем интересу да добијемо и датум за приступне преговоре са ЕУ. То неће добити ако не почнемо са применом споразума", указао је Дачић.

Упитан како би могло изгледати коначно решење Дачић је рекао да је он лично, а не у функцији премијера, предложио размену територија.

"Лично сматрам да је то најбоље, најбрже и одрживо решење. Верујем да би Срби и Албанци поздравили такво решење. Оно није усмерено ни против једне треће стране. Упркос томе, Запад је то стално одбијао, тврдећи да не желе никакве промене граница. При том су они били ти који су признањем Косова променили границе", истакао је Дачић.

Дачић је рекао и да се Запад плаши да би то могао остати пример у другим земљама, али и да не инсистира на дискусији на ту тему.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. август 2024.
29° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару