Forеign policy: Насилници владају Косовом

Мислите да је Мубарак био лош? Косовски лидери су се бавили кријумчарењем органа и диловањем дроге, док је САД окретао главу на другу страну, пише амерички часопис "Форин полиси". Насилници који владају Косовом своје позиције дугују подршци међународне заједнице, поготово САД, наводи лист.

Косово је обележило трећу годишњицу независности, али је још суочено са огромним проблемима који су последица стања полусуверенитета, будући да га је признало само 75, од 192 земље.

Чињеница да Вашингтон није био вољан да изврши неопходни притисак на лидере на Косову, доводи до тога да ће милијарде долара бити улудо потрошене, док ће Косовом владати насилници.

У протеклих неколико година, Косово је добило више директне америчке помоћи од оне која је дата свргнутом египатском председнику Хоснију Мубараку, али је и даље нестабилно подручје.

Америчка подршка Косову била је исто тако погубна по економску сигурност, политичку стабилност и демократске принципе, као и подршка дата аутократама широм света.

Основна претпоставка за подршку Косову био је развој политички стабилног, демократског друштва, али су, уместо тога, успостављене велике политичке разлике и створена је елита која је изнад закона.

Бивше вође ОВК успеле су да се обогате и остану на власти, контролишући све институције, док међународна заједница није имала одговор на растућу корупцију.

Марти отворио поглавље о криминалу

Тек је извештај Дика Мартија из Савета Европе о трговини људским органима довео до отвореног говора о криминалу и корупцији на Косову.

Марти је у извештају означио Хашима Тачија као лидера тзв. "дреничке групе" која се бавила трговином органима и дрогом.

Сви осумњичени високи званичници Косова одмах су оптужили међународну заједницу да спроводи политички линч и да се меша у унутрашње ствари, што није тачно.

Најгора од свега јесте чињеница да насилници који владају Косовом своје позиције дугују подршци међународне заједнице, поготово САД.

Америка је од самог почетка интервенције на Косову 1999. године навела савезнике да бомбардују српске снаге, а да контролу ситуације на терену препусте ОВК. То је за последицу имало страдање припадника мањина и Албанаца, који су се противили ОВК.

Та стратегија је довела до успостављања међусобно зависног односа вођа ОВК и Запада, ради одржавања стабилности која је тешком муком успостављена после бомбардовања.

Током тог прелазног периода, локално становништво је стекло утисак да америчке и друге снаге подржавају ОВК.

Од банде до политичке силе

Званичници САД нису ништа радили да промене ту перцепцију, већ су лобирали и давали подршку ОВК да би је претворили од оружане банде у политичку силу.

Тешко да су могли да се развију демократија и владавина закона, уз тако отворену подршку корумпираном и криминалном руководству Косова.

Због те подршке, нису подигнуте оптужнице за ратне злочине, који нису до краја истраживани, а неки су чак и прикривани, нити су покренуте истраге о корупцији.

Стручњаци за међународно право тврде да УНМИК у неким случајевима није доводио истраге до краја, већ је слао досијее у седиште УН, ради политичке одлуке.

Неке истраге су прекинуте, јер би политичке последице биле сувише тешке. Документи Унмика из 2003. године који су процурели у јавност показују да је мисија УН спровела, али да није завршила истрагу о трговини људским органима.

Чињеница да се на Косову одржавају избори није никаква утеха за америчке званичнике. Досадашња политика доводила је до подршке сили, уместо врлини.

Први принцип помоћи новим демократијама мора да буде стварање услова који ће спречити да било ко буде изнад закона.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове