Опасност од џихадиста са Косова
На стотине бораца са Косова је отишло у Ирак и Сирију. На десетине фундаменталиста је ухапшено. Погинуло их је 16. Један самоубица се дигао у ваздух у Багдаду. Један од лидера ИСИС-а поставља на друштвене мреже снимке са одсецањем нечије главе. Шест година од проглашења независности, Косово се претворило у плодно тло за терористе, пише италијански лист "Еспресо".
Последњег су ухапсили прошле недеље на аеродрому у Тирани. Ментор Зејнулаху (24), становник Витине, био је спреман да уђе у авион за Истанбул одакле би касније отишао за Сирију, где би се прикључио џихадистима.
Да би стигли до онога ко регрутује нове борце користе СМС поруке размењене са одметницима Ал Нусре, групе повезане са Ал Каидом.
Из Витине је 5. августа на аеродрому у Приштини ухапшен и 16-годишњак који је кренуо у истом правцу.
Три недеље раније у операцији косовске полиције ухапшено је 40 лица осумњичених да су џихадисти, док је за још 17 расписана потерница. Троје је ухапшено у јуну, а 11 у новембру. Најмлађи је рођен 1994, а већина има мање од 30 година.
"Изгледа да су српски злочини и НАТО бомбе сада само далека успомена. У најмлађој европској републици која је прогласила независност 2008. године, нова граница је исламски радикализам. А нови непријатељ нису више српске паравојне формације као у време ОВК – већ неверници. Тако у региону у коме је ислам научио да живи заједно са осталим религијама и где је увек показивао своју толерантнију страну – скоро 20 година од рата који је довео до распадања етничког мозаика који је направио Тито, фундаментализам показује да се дубоко укоренио", оцењује лист.
Како према изворима листа Еспресо може да се наброји, на простору Србије, Албаније, Македоније, Косова, Црне Горе и Босне најмање 20 терористичких ћелија је активно у регрутовању и обуци џихадиста, што показује и акција у БиХ, која је резултирала хапшењем 16 активиста који су радили на регрутовању укључујући ту и Билала Боснића, бившег имама Исламског центра у Кремони у Италији, који се сматра за једног од водећих људи за регрутацију у ИСИС-у.
Те терористичке ћелије које финансирају исламске невладине организације од Саудијске Арабије до Енглеске или до Турске, у неким случајевима формирали су бивши борци ОВК.
Могуће је да се све то ради да би се рат који се води на Средњем истоку пребацио у Европу.
За то време власти у Приштини покушавају да минимализују читаву ту ситуацију: Према речима представника владе, у Сирију и Ирак су кренула свега 43 добровољца. У те податке је тешко поверовати ако се има у виду да има већ 16 жртава.
Није случајно што различити извори помињу да међу 11.000 странаца који се боре у Сирији (међу којима и 2.000 Европљана) – има 300-400 Албанаца. Мање-више колико и Британаца, али је велика разлика у томе што Косово нема ни два милиона становника.
Још један доказ за то долази и из ИСИС-а: говор којим је прогласио калифат преведен је на енглески, француски, турски, руски и албански.
Штавише, косовски џихадисти дају и свој допринос том рату. Блерим Хета, који је рођен и одрастао у Немачкој али се после рата вратио на Косово, убио је у марту у самоубилачком нападу у Багдаду 52 полицајца.
Интернетом је свет обишао лик Лавдрима Мухаџерија, који тврди да је командант "Балканске бригаде".
Пошто је својим сународницима упутио позив да се укључе у "свети рат", он је на видео-снимку ИСИС-а спалио косовски пасош као "документ неверника".
"Ја сам само муслиман" рекао је тада. Мало касније је на Фејсбук поставио снимак са одсецањем главе момчићу оптуженом да је шпијун. На другој фотографији се види како мобилним телефоном снима сличан злочин који је починио један његов сународник.
А управо је то и ново у овој ситуацији: "свети рат" се води и на интернету и то не само видео-снимцима и позивима на џихад, већ млади џихадисти који су тајно регрутовани презентују своје акције на друштвене мреже без икакве резерве.
Заправо ово помаже тајним службама, јер тако успевају да открију њихове контакте.
Али, све у свему, када се врате на Косово нико не може да их позове на одговорност. Косово и даље нема никакав закон против регрутације терориста или оних који ратују у другим земљама.
Нацрт закона који предвиђа казну од пет до петнаест година затвора за ову категорију није усвојен пре превремених избора одржаних у јуну.
Овом парадоксу треба додати још један: и Мухаџери и Хета су радили у Бондстилу, главној америчкој бази на Косову под командом Кфора, мисије НАТО-а на Косову у којој је на хиљаде војника.
А управо је Урошевац (где се налази Бондстил) – у близини границе са Македонијом – претворен у центар за регрутацију: 11 од 40 џихадиста ухапшених у августу долази из Урошевца.
Можда није случајно што се у хотелу "Лион" у том граду, како каже извештај српске тајне службе из 2003. године, годинама налазила исламска невладина организација "Релиф", која је регрутовала децу без родитеља за извођење самоубилачких атентата.
"Проблем добровољаца је заједнички за све демократске и развијене земље", рекао је пре неколико дана генерал Салваторе Фарина, на својој последњој конференцији за штампу као командант Кфора.
Концентрација терориста на Косову је застрашујућа. Тајне службе је покренуло то што је почетком године један агент из Приштине убијен у Сирији. А све се то дешава док на Косову оперише око пет хиљада војника НАТО-а, подвлачи Еспресо.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар