Др Дабетић: Проценат депресивности у Србији двоструко већи него пре епидемије
Докторка Марија Дабетић из Института за ментално здравље каже за РТС да треба разумети потребу људи да се опусте и прославе Нову годину, али апелује да то буде у разумној мери, без ризика по сопствено и здравље најближих.
Докторка Марија Дабетић каже да је немогуће не приметити гужву која влада у свим деловима града и да су људи вероватно жељни славља и окупљања.
"Нова година је добар изговор да људи себи дају одушка, сумирају резултате и постигнућа и опусте се током нерадних дана", истиче докторка Дабетић.
Каже да треба разумети потребу људи да се опусте и прославе Нову годину, али апелује да то буде у разумној мери, без ризика по сопствено и здравље најближих.
Каже да се током протекле године борба са коронавирусом одвијала на више фронтова, а да су институције менталног здравља један од њих.
"Институт за ментално здравље је све време пандемије радио нормално. Само проценат извршења у нашој служби за консултативне прегледе одраслих је 120 одсто, како одраслих тако и у дечјем диспанзеру", наводи докторка Дабетић.
Истиче да је мартовски талас коронавируса ставио у фокус ментално здравље.
"Сви механизми савладавања стреса трају неко време, а онда попусте. У Србији је проценат депресивности скочио два пута у односу на онај пре пандемије, као и у Европи", наводи докторка Дабетић.
Каже да су се у почетку јављали људи који никада раније нису лечени, а да су се, како је време пролазило, јављали и старији пацијенти.
Наглашава да је пандемија у многим породицама донела и промену економског статуса, што је такође утицало на ментално здравље.
Истиче да је светла тачка то што су породице проводиле више времена заједно.
Апелује на људе да своје механизме прилагоде новонасталој ситуацији.
"Најсрећнији живот не воде ни најлепши ни најбогатији ни најуспешнији, већ они који се добро прилагоде", истиче докторка Дабетић.
Коментари