Читај ми!

Јесења путовања: Куда се може без вакцине, а где ни вакцинисани не можемо ући

Да ли и код вас сећање на мирис мора изветри са појавом првих хладнијих дана? Ако је одговор потврдан, то значи да се уклапате у профил просечног туристе, који, чим се заврши летња сезона, кује планове за нова путовања. Међутим, пандемија већ другу годину мрси конце туристима. Колико далеко се може стићи без вакцине и ко је све затворио врата за Спутњик и Синофарм?

Кад купаћи костим замене дуги рукави, у нама напрасно исплива жеља да напокон исправимо криви торањ у Пизи, заиграмо фламенко испред Саграда фамилије, окушамо срећу у казинима на Азурној обали. Ово су само неке од мисија "сити брејк" путовања.

Реч је о краћим обиласцима, од два до пет дана, на којима се све од октобра па до новогодишњих празника посећују европске метрополе, али и мања, ушушкана места која важе за туристичке бисере.

Праг, Беч, Милано, Рим, Барселона, Истанбул - предводници су листе најпопуларнијих јесењих аранжмана. Тако је бар било пре короне.

И после више од годину и по дана пандемије, путовати по свету није једноставно. Иако су многе земље решиле да колико-толико отворе своје границе, без потврде о вакцинацији и пи-си-ар теста се готово не може на пут.

Неки би рекли - ништа спорно. Вакцинишеш се или тестираш и идеш куда си наумио.

Да ствар није тако једноставна говори податак да многе земље признају једино вакцине које је одобрила Европска агенција за лекове, евентуално и оне које су зелено светло добиле од Светске здравствене организације.

Тако ће стране држављане који су вакцинисани руском или кинеском вакцином већина земаља третирати као невакцинисане. А нема много нама блиских туристичких дестинација на којима су невакцинисани добродошли.

Потврда, тест, дупли тест, карантин, рампа

На вожњу венецијанским гондолама туристи из Србије који нису примили Фајзерову или Астразенекину вакцину, могу да забораве, јер у том случају Италија тражи да по уласку у земљу одете у карантин.

План пропада и онима који би да лутају ходницима Шенбруна или шопингују у Пандорфу, али су примили руску вакцину, која у Аустрији није довољан разлог да се не иде у самоизолацију.

Ако немате вакцину коју признаје ЕУ, опростите се и од ексирања кригли по прашким пивницама, јер у Чешку нећете моћи ни да уђете. Ништа боље нећете проћи ни са Шпанијом, осим уколико докажете да путујете из преке потребе - а за то морате да имате позивно писмо и урађену резервацију карата.

Кофере могу да одложе и они који су се ужелели мириса кроасана, јер по селфи испред Ајфеловог торња не можете отићи ако нисте вакцинисани неком од вакцина које признаје Француска.

Уколико сте примили Синофармову вакцину и спутњик са листе "ТОП 10 места које можете обићи ове јесени" прецртајте и дворце Баварске - поручује Немачка.

Где су нам широм отворена врата

Овде није крај списку примамљивих, а тешко доступних дестинација, али правила су мање-више иста свуда.

Критеријуме за улазак у земљу диктира тренутна епидемијска ситуација, па их државе често коригују. Зато је неопходно добро проверити да ли испуњавате актуелне услове, и то најмање два пута - пре него што почнете да се спремате за пут, али и на сам дан када у ту земљу треба да уђете.

Према подацима са сајта Министарства спољних послова, тренутно у само осам земаља света држављани Србије могу да уђу без ковид документа.

Од земаља ЕУ, само у Мађарску, за коју вам и у овој новој нормалности треба једино пасош.

Од држава које нас окружују, слободно се може путовати само у Босну и Херцеговину, док у Северну Македонију , Црну Гору, Албанију можете ући са било којом вакцином, негативним тестом или потврдом о прележаној болести.

Румунија прима све вакцинисане и оне који су прележали ковид-19, а уколико намеравате да се у тој земљи задржите мање од 72 сата, можете путовати само са пи-си-ар тестом.

У Хрватску држављани Србије могу ући уз "оправдани разлог", као и уз неки од стандардних услова - потврда, тест или било која вакцина.

Зелено светло за све вакцине које се користе у Србији дала је и Турска, а на пут се може и само са тестом или потврдом о прележаној болести.

У Бугарску нам улазак није дозвољен, као ни у неке друге земље света - што због тога што су Србију ставиле на листу ризичних подручја, што због потпуног затварања граница за све госте из иностранства.

Осим БиХ и Мађарске, у овом тренутку без икаквих потврда и тестова држављани Србије могу путовати само још у Мексико, Централноафричку Републику, на Јамајку.

Ни тест ни вакцина нису потребни за Костарику, Палау и Пакистан, али се тамо или мери температура, или одлази на лекарски преглед по доласку, или се попуњава здравствени образац, или се захтева посебно здравствено осигурање које покрива и ковид.

То, међутим, не значи много онима који су се ужелели "сити брејка", будући да све ове земље премашују и континент, и трајање путовања, и најважније - буџет.

Jесења скитња по Европи углавном кошта од 40 до 100-200, па и 300 евра, а на пут до неке од егзотичних дестинација са ове листе не можете поћи без минимум "хиљаду и кусур" евра у џепу.

Непредвидиви трошкови до којих може доћи због ковида нису урачунати у цену.  

понедељак, 25. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње