уторак, 07.09.2021, 05:40 -> 12:55
Извор: РТС
Аутор: Дописници РТС-а
Поново се дуго чека на операције, највише за катаракту и уградњу кука
Пандемија има и друго лице. Продужене су листе чекања за операције и дуже се чека на, пре свега, ортопедске, али и операције катаракте. Најтеже је у специјализованим институтима и клиничким центрима, а у мањим центрима се раде само хитне интервенције.
На уградњу протезе у колену Јована Алексић из Бујановца чекала је две године. Оперисана је у Институту за ортопедију Бањица у Београду. Сада се опоравља у Бујановачкој бањи.
"У суштини је страшан период, баш страшан, ово је врста реуматоидног артритиса. Имамо право на тај приоритет, али због короне се све то одужило", прича Јована Алексић.
Коронавирус одлаже одлазак на операције. Најдуже се чека у већим клиничким центрима и институтима, а у здравственим центрима у Србији од почетка пандемије оперишу се само хитни случајеви.
"Кад сам заказала, годину дана сам чекала и позвали су ме, оперисана сам у Врању", прича Јелена Поповић из Врања.
Физијатар др Горан Недељковић, в. д. директора Стационара у Бујановачкој бањи, указује да пацијенти на хируршку интервенцију чекају од шест месеци до годину дана.
"То је неко краће време у односу на раније године из разлога што су отворени центри и едуковани су ортопеди", додаје др Горан Недељковић.
Зрењанинска болница ради пуним капацитетом, отворене су све хируршке сале, али и даље постоје листе чекања на појединим одељењима. У ваљевском Здравственом центру недостају специјалисти.
"Најдуже су листе чекања у области ортопедије за инплантацију протеза кукова и друга област где се исто чека, где постоје листе чекања, је операција катаракте", наводи др Игор Китареску, директор Болнице "Ђорђе Јоановић" у Зрењанину.
"Не може један или два човека радити све операције, мислим може, али морају и да се одморе. Није то велики списак, то је отприлике неких седам, осам људи", указује др Бранка Антић, директорка ЗЦ Ваљево.
Клинички центар у Нишу смањио је број операција од почетка пандемије, најдуже се чека на ортопедске, али проширили су капацитете у тој области.
"Када је већи део Србије био у ковид режиму, Клинички центар у Нишу је збрињавао пацијенте целе јужне, југоисточне Србије, преко два и по милиона људи. Наравно да је у том збрињавању све хитне патологије било мање простора за оне пацијенте чије се интервенције могу одложити", истиче проф. др Зоран Перишић, директор КЦ Ниш.
Уградњу вештачког колена у Нишу чека 550 пацијената, а више од 300 чека вештачки кук. Због страха од коронавируса многи пацијенти са озбиљним здравственим проблемима су и сами одлагали одлазак лекару.
Коментари