"Моје место" помаже младима који пате од депресије
Пандемија утиче и на ментално здравље. У Панчеву је у просторијама Дома омладине почело да ради бесплатно психолошко саветовалиште "Моје место" у којем психотерапеути нуде стручну помоћ и подршку младима који пате од депресије и анксиозности.
Од почетка године у нашој земљи у порасту је стопа суицида код младих, који у периоду адолесценције пролазе кроз разне кризе, као што су љубавне патње, неуспех у школи, сукоби са родитељима и вршњацима.
Пандемија која траје дуже од годину дана повећала је код њих несигурност и страх, а све чешће се жале да су несхваћени у свом окружењу.
Психолог Ивана Ерор верује да може да се делује превентивно тако што ће се пратити њихов развој.
"Морамо бити упућени у њихов живот, али је важно имати на уму да су неке ствари и класичне за адолесценцију као што су изражена осећања, некада и испади у домену осећања", наводи Ивана Ерор.
Психотерапија треба да буде саставни део живота, посебно у времену пандемије ковида 19, јер се млади мање друже, нису се сви добро адаптирали на ново окружење и интензитет страха је порастао и код оних који нису имали психичких тешкоћа.
"Млади су можда у појачаном ризику зато што немају довољно механизама за превазилажење стресних ситуација и некако им је толеранција на фрустрацију и неизвесност које носи пандемија ниска", каже психолог-психијатар Јадранка Грујичић Ђурић.
Психолошко саветовалиште отворено је два пута недељно, а пројекат финансира град Панчево.
Марија Јевић, координаторка пројекта "Моје место" каже да се јасно примећују проблеми појачани пандемијом. Навела је да је потребно да имамо само добру намеру и протумачимо промене као нешто са чиме се млади људи не могу сами суочити.
За сад у Дому омладине одржавају се само индивидуалне радионице, а у плану је због све већег броја клијената да се организују и групне у којима ће уз помоћ психотарапеута млади стећи међусобно поверење које је неопходно за решавање проблема.
Коментари