Нити се грип претворио у корону, нити корона у грип – где је ове године нестао сезонски вирус
Изгледа да смо захваљујући мерама против короне, пре свега ношењу маски, ове године избегли сезонски грип. Стручњаци кажу да сезонског грипа није било у свим оним земљама које су се придржавале правила заштите.
Фебруар-март је обично период у коме је сезона грипа у замаху, када су ординације и болнице препуне пацијената. Међутим, ове године грипа није било. Тако је код нас, али и у Европи.
Није се грип претворио у корону, нити корона у грип. Развој и ширење респираторних инфекција смањено је због вишемесечног спровођења превентивних мера против короне, смањеног броја деце у школама и онлајн наставе.
"Када је јако присутан РНК вирус, као што је овај респираторни, он подстиче лучење неспецифичних механизама одбране као што је интерферон, а када ћелије луче интерферон практично дају сигнал осталим ћелијама да се штите од било ког вируса", објашњава Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог.
Грип је вирус који који је различит од короне, али је начин на који се преноси и улази у организам човека сличан – респираторна, капљична инфекција. Самим тим, све мере заштите које се спроводе за ковид 19, важе и за грип.
Постоји програм праћења сезонских инфекција, као и недељни извештаји о њиховом ширењу у Србији.
Докторка Драгана Плавша, специјалиста епидемиологије са Института "Батут", каже да
епидемију грипа ове сезоне нисмо имали и да до сада није забележен ниједан лабораторијски потврђен случај грипа.
"Имамо успостављен систем надзора који фукционше јако добро дуги низ година. Морам да нагласим једну другу ствар, да смо ове сезоне имали знатно веће интересовање за вакцинацију против грипа тако да смо у овој сезони вакцинисали негде око 400.000 грађана, што је за око 100.000 више него неке претходне сезоне. То је као специфична мера превенције утицало на појаву и ширење грипа", каже докторка Драгана Плавша.
Грип је нестао и у Америци, Аустралији, а Кина је забележила веома мали број заражених.
Мере за сузбијање коронавируса биле су главни фактор у спречавању двоструке пандемије, грипа и ковида 19. Томе је помогла и кампања да се што више људи вакцинише против грипа, као и смањен број путовања, кажу светски стручњаци.
Коментари