Читај ми!

Коронавирус донео и пандемију развода – забрињавајући подаци о броју растанака

Локдаун, превише проведеног времена под истим кровом, финансијска несигурност, рад од куће, онлајн школа, читава породица на једном месту – довели су до тога да је број растанка и развода у Италији порастао за 60 одсто у односу на претходну годину. "Јуромонитор интернешенел" показује да је то светски тренд и да ће се до 2030. године достићи рекорд у разводима у целом свету.

Тензија са којом се сусреће читав свет, а која је везана за пандемију је огромна и има велики утицај на емотивне везе без обзира на то да ли су особе у браку или вези. Испливавају на површину нерешени конфликти, тензије којима подлежу и најстабилнији парови.

У Италији је толико повећан број захтева за развод да су запослени у том сектору изјавили да су морали да измене техничке процедуре како би могли све да постигну због изузетно великог обима посла.

Национално судско веће је допустило да се током пандемије развод може затражити путем интернета уколико су оба партнера сагласна, што је знатно скратило све оне дуге процедуре олакшавајући паровима да могу да се удаље једно од другог без компликоване бирократије која је доводила до тога да разводи у Италији трају дуги низ година.

Одлука о убрзавању процедуре базирала се и на чињеници да је потребно заштитити два основна уставна права – право на здравље и заштиту породице.

Чак 40 одсто парова се разводи због преваре, најчешће виртуелне

Према речима Националног удружења адвоката који се баве разводима, са локдауном је дошло до годишњег повећања развода за 60 одсто. Разлог томе је наметнути суживот практично 24 сата дневно већ скоро годину дана који је отежао већ пољуљане односе, али и оне који су деловали стабилно, изјавио је за медије адвокат Матео Сантини, председник тогудружења.

Четрдесет одсто парова се разводи због преваре, у великом броју случајева вируталне, 30 одсто због физичког насиља, а 30 одсто из неких других разлога.

"Једно је проводити заједно викенд и вечери, а сасвим је друга ствар живети под истим кровом 24 сата дневно нарочито у једној овако тешкој ситуацији као што је пандемија. Људи су под стресом због страха од болести, због недостатка посла, због тога што сви раде од куће, а и деца уче од куће. То је довело до емотивне експлозије која је навела људе да пожеле да се раздвоје и разведу", објаснио је адвокат Сантини.

Како каже, у 40 одсто случајева до растанака је дошло зато што је на овај начин било тешко сакрити двоструки живот неверних партнера који су изгубили своју слободу.

Адвокат Ђан Еторе Гасани из Удружења адвоката који се баве породичним питањима изјавио је да је тако нешто било за очекивати, јер оваква тензија није издржива и ретко који пар успева да се спаси.

Према истраживању овог удружења, у Италији су убиства жена у оквиру породице порасла за 20 одсто, док је физичко насиље у оквиру породице порасло за 70 одсто.

Истраживања оба удружења су показала да постоје велике разлике између севера и југа земље. Већи број развода је на северу и до два пута више у односу на југ земље – 450 развода на 1.000 парова, а на југу 250 развода на исти број парова.

Чак 10.000 парова чекају да се отворе судови да би могли да се разведу, а у међувремену су приморани да живе под истим кровом.

У САД порастао број развода међу тек венчаним паровима

Слична ситуација се бележи и у Сједињеним Америчким Државама.

"Ово је био окидач за све оне парове који су пролазили кроз кризу, нарочито јер су морали да проводе више времена заједно тако да је недостатак оног устаљеног живота и рутине, који је био у стању да прикрије све оно што не функционише, довео до тога да су парови у овој ситуацији експлодирали", наглашава адвокат Карли Кинч.

У овој земљи порастао је број развода међу младим тек венчаним паровима, као и код парова са малом децом и то нарочито у државама које су највише биле погођене ковидом попут Мисисипија, Оклахоме, Арканзаса, Алабаме и Луизијане где је 50 одсто људи запослено у компанијама које ризикују да буду затворене због епидемије.

Тако да поред бриге за здравље, расте и брига за голи живот, што је, нарочито међу младима, постала непремостива препрека. У тим државама је у току 2020. године број позива због физичког злостављања порастао за 90 одсто.

Најважнији разлози распаду бракова током пандемије: карантин, губитак посла или несигурност везана за исти, финансијске тензије, смрт драгих људи, неслагања око васпитавања деце, дискусије око вођења домаћинства и свакодневних послова довели су до тога да парови не могу да издрже пресију.

Пре пандемије било је могуће срести пријатеље, изјадати им се на кафи, шалити се са колегама, прошетати се, те на тај начин олакшати фамилијарни стрес, сада то није могуће.

Стручњаци објашњавају да се одбрамбени систем у случају великих траума, као и у везама, креће у два правца. На почетку, одмах по дешавању негативне ствари, људи се осећају везанијима и блискијима, али након неколико недеља та енергија нестаје и претвара се у депресију и разочарење и управо тада долази до борбе међу паровима. Број развода је, према мишљењу стручњака, порастао баш у моменту када се оптимизам претворио у обесхрабљеност.

"Сигурна сам да бисмо успели да спасимо брак да није било пандемије"

Италијански медији преносе приче људи попут Кјаре (37 година) која каже да је ковид уништио њен брак.

"Сигурна сам да бисмо успели да га спасимо да није било пандемије, данас моје породице више нема", изјавила је Кјара.

Стручњаци напомињу да је то слика данашњих италијанских породица. Некада су овде породице биле многобројне и постојала је подршка бака и дека, ујака и ујни, родбине, као и родитеља који су успевали заједно да изгурају трауме које носи живот попут смрти, растанака, губитака.

Данас су породице мале, одвојене од шире фамилије, покретљивије, некад је то сам пар и нико други, па када дође до распада брака долази до распада читаве породице. Друштво је постало индивидуалистичко, а и однос према разводу се значајно променио. Данас то више није нешто што се мора чувати по сваку цену и не сматра се поразом тако да људи данас иду више својим путем тражећи личну реализацију што често може да значи управо распад везе или брака, наводе стручњаци.

Истраживање које је урадио "Јуромонитор интернешенел" показало је резултат који није охрабрујућ када је трајање бракова у питању. Наиме, број развода у свету до 2030. године порашће за 78,5 одсто и то ће бити највећи постотак до сада.

Такође ће се парови, по овом истраживању, мање одлучивати да имају децу. На платфотми Ted.com, белгијски психотерапеут Естер Перел, поставила је питање паровима: "Ваш први брак се није добро завршио, шта мислите о томе да заједно покушате други пут боље?".

Изазов за парове који су се развели да размисле о томе да крену заједно испочетка. Овај њен говор је видело 15 милиона људи. Психотерапеути који се баве проблемима у везама кажу да постоје начини да се бракови спасу без обзира на пандемију – битна је добра комуникација, бити дарежљив према партнеру (а то не значи само материјално) и неговати тимски дух.

"Парови нису непријатељи већ део тима", закључују стручњаци.

среда, 27. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње