недеља, 14.03.2021, 17:00 -> 17:14
Извор: РТС
Две трећине мајки у Србији има осећај да ће "пући" од стреса, посла, обавеза током пандемије
"Мама, како си" - на то питање одговорило је 737 мама током истраживања које је спровео Центар за маме. Анкета о њиховим искуствима током пандемије показала је да две трећине мајки у Србији једном или више пута недељно има осећај да ће пући од количине посла, стреса и обавеза које су преузеле на себе, док само пола њих у тим тренуцима има коме да се обрати за емотивну и сваку другу помоћ, упозорила је Јована Ружичић, директорка "Центра за маме".
"Центар за маме" их је анкетирао од 12. фебруара до 2. марта ове године и анализирали су
њихова искуства током епидемије ковида 19. Јована Ружичић каже за Јутарњи програм да су желели да сазнају како се жене носе с пандемијом у последњих годину дана и да истраживања симболично објавили на 8. март.
"Чини ми се да ова моја генерација дошла на корак од родне равноправности, али да нас је ова пандемија повукла уназад и то није само случај са Србијом него сувуда у свету", сматра Ружичићева.
Наводи да је око пола мама које су анкетиране, да су током читаве пандемије радиле од куће, и да је већи део њих пријавио да су биле мање продуктивне. На то је, објашњава Ружичићева, утицала онлајн школа која се одвијала у класично радно време, а таква школа се и показала као мамин посао.
Напомиње, да су мајке, у условима пандемије имале и додатно кување не само за чланове породице у кући већ и додатно бригу за родитеље и старије.
Пола мама сматра да им је била потребна стручна помоћ
"Две трећине мама у Србији има једном или два пута недељно осећај да ће пући од стреса. Око 65 одсто мама сматра да се осећа ментално лошије него пре пандемије. Око пола њих је рекло да сматра да им је била потребна стручна помоћ.
Неке од њих су имале новац да их приуште, а многе нису. Оно што је забрињавајуће једна четвртина њих није уопше реаговала нити покушала да то пријави јер их је било срамота да то уради", упозорила је директорка "Центра за маме".
Додаје и да око 50 посто њих није стигло да уради редован годишњи гинеколошки преглед, а око 80 одсто ни годишњи систематски.
"Ако се маме не осећају добро у глави ни тело неће да буде добро. Од стреса, од притиска од тога да хоће да пукну долази до неких хроничних стања разноразних болести које ће се тек појавити у наредним годинама", указује Ружичићева.
Пуно деце није ишло у вртић па су мајке које су радиле од куће у том случају у једној специфичној ситуацији.
Истиче и да су око 80 посто мама, које су попуниле ту анкету високообразоване, и да то није српски просек.
"Српски просек је око 12 до 13 процената високообразованих. Оно што додатно забрињава ми говоримо о високообразованим женама које су углавном у нешто бољој економској позицији од ниже образованих. Ако бисмо из ове анкете покушали да направимо пресек за читаву земљу бројке би биле још горе", закључила је Јована Ружичић.
Коментари