Поруке из Атине – интеграција тржишта електричне енергије и декарбонизација две стране исте медаље
Србија је спремна за спајање са енергетским тржиштем Европске уније и од Брисела захтева постепено увођење карбонске таксе за емисије угљен-диоксида, поручила је из Атине министарка Дубравка Ђедовић Хандановић, после састанка са представницима Енергетске заједнице и Европске уније.
Србија планира да се интегрише у јединствено електроенергетско тржиште Европске уније током идуће године. Ресорна министарка тврди да је Србија за то спремна, а неопходно је да Брисел убрза административне процедуре.
"Србија је похваљена јер је прва земља која је пренела прописе ЕУ у своје законодавство када је у питању електрична енергија и пакет који је везан за електричну енергију. Један од наших захтева је и да све земље у региону убрзају изградњу интерконекција јер само јачом повезаношћу можемо оснажити наше енергетске системе“, рекла је министарка Дубравка Ђедовић Хандановић у Атини.
Европска унија је категорична у ставу да се смањи зависност од фосилних горива и увоза руских енергената.
"Заиста смо прешли дуг пут. Наша сарадња је блиска. То је корист за наше грађане и предузећа. Морамо боље и ефикасније повезати наша тржишта него што је то случај данас. Још смо у процесу декарбонизације наших економија како бисмо се борили против климатских промена“, рекао је Дан Јергенсен, комесар за енергетику и становање ЕУ.
А процес декарбонизације захтева и од земаља које нису чланице Европске уније да од идуће године и плаћају таксе за емисије угљен-диоксида.
Све земље региона упозоравају да ће то имати последице за привреду па траже да та наплата буде пролонгирана и праведна да могу да се спреме и повећају удео обновљиве енергије.
"Да имамо више приступа европским фондовима за декарбонизацију, јер Србија али и већина у региону ослањају се доминантно на угаљ, то је наслеђено стање зато што је угаљ наш природни ресурс, треба нам времена. Само да подсетимо колико чланица ЕУ има приступ фондовима и колики су то износи“, каже министарка Ђедовић Хандановић.
Енергетска заједница има кључну улогу у напретку земаља Југоисточне Европе у сектору енергетике на путу прикључењу Унији.
"Интеграција тржишта електричне енергије и декарбонизација су две стране исте медаље. Транзиција зелене енергије откључава интеграцију са тржиштем Европске уније и обрнуто. Само усклађивањем политике, инфраструктуре и цена, уговорне стране могу у потпуности остварити предности чисте, безбедне и приступачне енергије“, наводи Артур Лорковски, директор Секретаријата Енергетске заједнице.
На министарском састанку у Атини обележено је и 20 година од формирања Енергетске заједнице. А подсетимо, Србија је једна од земља оснивача тог тела Европске уније.
Коментари