Бивши осуђеници и медицинари, саборци у најтежим данима – помажу пацијентима у црвеној зони
Некадашњи осуђеници, чланови крагујевачког удружења "После кише", помажу запосленима и пацијентима у Клиничком центру у Крагујевцу. Између осталог, допремају боце са кисеоником до најтежих болесника.
Сваког јутра су у Клиничком центру. Под пуном опремом, као и здравствени радници, улазе у црвене ковид зоне. Преносе боце са кисеоником, тешке по 70-80 килограма, до пацијената. Остају колико треба. Нема страха – само брига за сваки живот.
"Ми видимо да су они задовољни нама. Прихватили су нас супер и боримо се сви заједно", каже Милан Прокић из крагујевачког Удружења "После кише".
Душан Мирић, председник тог Удружења, навео је да је доста младих и да је то за похвалу.
"Од 19-20 година су овде волонтирали месец дана, тако да ја мислим, да су свима ставили до знања да желе да се мењају", истиче Мирић.
Апел Кризног штаба да су Клиничком центру потребни волонтери за њих је био довољан. Бивши осуђеници и њихови познаници помогли су када је било најтеже.
У новембру и децембру део медицинара заражен коронавирусом, а на стотине пацијената чека кисеоничну потпору.
"Они су нам утрчали у помоћ, омогућили да се ми сконцентришемо са малим бројем извршилаца на квалитетнију и бољу негу пацијената оболелих од ковида 19", прича Весна Казаковић, главна сестра Клиничког центра у Крагујевцу.
Редак и хуман, друштвено одговоран гест, учинио је бивше осуђенике и медицинске раднике саборцима у најтежим данима. Помажући пацијентима помогли су и себи да се врате у друштво и осете се корисним и прихваћеним.
"За њих је то свакако мотивационо и покреће их у ствари. Негде им даје крила, да поново буду у друштву као активни чланови који завређују пажњу", сматра психолог Маја Марковић.
Чланови крагујевачког удружења "После кише" помажу и на пункту за масовну вакцинацију становништва. Подршка су једни другима у ресоцијализацији, остваривању права бивших осуђеника и проналажењу посла.
Коментари