Мошти Светих Козме и Дамјана чувају се у манастиру Зочиште, месту окупљања верника током поста
Расељени Срби и они који опстају у Метохији и на Косову, у току поста походе средњовековне задужбине међу којима је Манастир Зочиште, надомак Ораховца. По доласку Мисије Уједињених нација, ова светиња је била међу 117 уништених 1999. Наша држава и верујући народ обновили су храм и конаке.
Обновљена црква у Зочишту је прва од 156 уништених светиња у Метохији и на Косову у којој се од 2005. служе литургије.
Манастир Зочиште у коме се чувају чудотворне мошти Светих Козме и Дамјана помиње се далеке 1327. године у повељи краља Стефана Дечанског, којим он истоимено село са светињом дарује Манастиру Хиландару.
О лепоти метохијског краја и значају средњовековних светиња надомак Душановог Призрена веујућим али и свим добронамерним проповедају управо они који су ту стасавали.
"Држе нас корени, јер наши корени су јаки. Ту смо вековима. Оно што је остало у писаним траговима, занчи од Стефана Немање. Држе нас гробови наших предака. Држи нас небо и ово сунце које нас греје", истиче Оливера Радић, професор српског језика и књижевности из Ораховца.
Метох до метоха Метохија. Ту удно Проклетија као на длану Манастир Високи Дечани. Народу и отечеству у време процвата средњовековне Србије даривао га је краљ Стефан Урош Трећи, по светињи препознатљив као Стефан Дечански. За многе, Манастир Високи Дечани је историјско срце српске културе.
"Велики народи у историји увек су знали да чувају своју традицију и да на прави начин презентују своје светиње и оно што су допринели цивилизацији, култури целога света", напомиње Сава Јањић, архимандрит и игуман Манастира Високи Дечани.
Чудесни бисери немањићке архитектуре, фрескосликарства и духовности које свет препознаје као српску културну бштину у регистру Унеска јесу: Високи Дечани, Пећка Патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка.
Коментари