Читај ми!

Како се суочити са неизвесношћу и превладати страх од коронавируса

Психотерапеут Вера Деспотовић каже за РТС да страх од коронавируса може бити добра и корисна реакција, али само ако га прихватамо и не потискујемо.

Психотерапеуткиња Вера Деспотовић каже да се људи последњих месеци најчешће жале да ситуација изазвана епидемијом коронавируса предуго траје.

"У марту и априлу смо очекивали да ће све трајати пар месеци, да ће доћи до промене и да ће се завршити. Људи су се у том периоду, током првог пика епидемије, некако анестезирали, али сада, када су се суочили са тиме да корона није прошла, суочавају се и са анксиозношћу како прихватити реалност", објашњава Деспотовићева.

Каже да се људи плаше до када ће епидемија да траје и питају како да се реорганизују у новонасталој ситуацији.

"У периодима кризе страх може чак и да нам помогне зато што нам помаже да се суочимо са ситуацијом у којој смо и нађемо начин како да се изборимо са њом", истиче Деспотовићева.

Наглашава да је страх добра реакција, али само уколико смо свесни те реакције, прихватамо је и не потискујемо.

"Многи људи негирају да су уплашени, из страха да не би ушли у панику. Мисле да ће страх брже проћи ако се не суочавају са њим", каже Деспотовићева.

"Добро је направити структуру дана"

Вера Деспотовић наводи и да је у нашој култури још увек заступљено мишљење да мушкарац не сме да се плаши, већ треба да буде снажан и одважан.

"Многи људи не желе да се суоче са тим и то доводи до већих компликација. Долази до потискивања, то прави анксиозност и напетост која може да пређе у панику. Онда је теже да рационално мислимо", објашњава Деспотовићева.

Сматра да је корисно раздвојити проблем на ствари које не можемо да променимо и ствари које можемо да променимо.

"Не можемо да променимо чињеницу да корона постоји и да ће трајати још неко време, али можемо да се реорганизујемо на начин да је што боље поднесемо", објашњава Деспотовићева.

Каже да је добро направити структуру дана - да сваки дан знамо шта ћемо да радимо и чиме да се бавимо.

"То даје сигурност и осећање извесности. Неки људи су концентрисани само на то да примају информације, броје колико је њих на респираторима, колико је оболелих, где се ко налази... То ствара напетост и анксиозност", истиче Вера Деспотовић.

четвртак, 28. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње