понедељак, 21.09.2020, 17:04 -> 18:18
Извор: РТС
Студенти се спремају за наставу, које су препоруке за превенцију коронaвируса
Министарство просвете, науке и технолошког развоја донело је препоруке за превенцију коронавируса на високошколским установама. У препорукама се, између осталог, наводи да је свакодневно пре почетка рада тих установа потребно чистити и дезинфиковати простор, прибор и опрему, као и проветравати просторије најмање пола сата након чишћења.
Истакнуто је да радници на високошколским установама и студенти морају бити без симптома који указују на ковид 19 (повишена температура и један од знакова и симптома - кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса) при доласку на високошколске установе.
Неопходно је да се на улазу у објекат постави дезобаријера, као и да се обезбеди довољно личне заштитне опреме за запослене, средстава и прибора за чишћење и дезинфекцију, као и дозер са средством за дезинфекцију руку у амфитеатрима, читаоницама и свим осталим просторијама где студенти бораве и уче.
У препорукама се наводи да је неопходно обезбедити довољно топломера уз информацију где се студенти могу јавити како би могли да измере телесну температуру, ако се не осећају добро, саопштило је МинистарствО просвете.
Такође, наводи се да се одржавање наставе, вежби, испита, састанака и седница органа високошколских установа не сматра окупљањима на јавним местима у затвореном и отвореном простору.
Додаје се да је студенте потребно организовати у мање групе током држања наставе, односно провера знања, а величину групе одредити на основу броја места у амфитеатрима, учионицама, вежбаоницама и другим просторијама тако да удаљеност између студената буде најмање 1,5 метар, односно потребно је обезбедити 4 метра квадратна по студенту.
Како се додаје, не препоручује се задржавање студената у већим групама након предавања по ходницима, у дворишту или другим местима.
Теоријску наставу је могуће држати "он-лајн" или комбиновано тако што ће се део наставе држати преко платформе, а део у згради високошколске установе, али у мањим групама и уз примену свих мера и средстава заштите.
Практична настава са обавезном применом свих мера заштите
Осим тога, високошколске установе које обезбеде довољно простора, могу да одржавају редовну наставу у својим просторијама, наводи се и додаје да практична настава подразумева обавезну примену свих мера и средстава заштите.
Поред обавезне употребе заштитних маски, вежбе се могу држати и уз коришћење визира и/или скафандера, у складу са потребама и могућностима високошколске установе. Практичну наставу која подразумева самостални рад студената, решавање задатака или проблема као и рад кроз интеракцију са колегама, уколико је могуће, организовати преко платформе.
Препорукама је предвиђено да између предавања буде довољно дуга пауза како се две групе студената не би сусретале и како би се оставило времена за чишћење, дезинфекцију и проветравање простора где су студенти боравили.
"Одржавање испита организовати тако да се термини испита не преклапају и да чекање студената испред просторије где се испит одржава буде што краће уз одржавање препоручене удаљености између студената од најмање 1,5 метара", наводи у препорукама.
Обавезно ношење маски
Додаје се да запослени на високошколским установама и студенти морају да носе маске, тако да маска прекрива уста, нос и браду.
Препорука је и да се не организују скупови, прославе и слична дешавања на високошколским установама, као ни групне посете местима где се очекује окупљање већег броја особа.
Уз то, препоручује се да кафетерије и слични простори где се продаје и служи вода, сокови, кафа или храна, а који се налазе у склопу установе, не раде до даљњег, како би се спречило окупљање већег броја особа на једном месту и спречило задржавање у групама.
У случају појаве симптома који указују на ковид 19 запослени у високошколској установи треба да се јави надређеном и не долази на посао, те да се јави свом изабраном лекару у дому здравља.
У ситуацији појаве сумње на оболевање од Ковида 19 код запосленог, управа високошколске установе је у обавези да о томе одмах обавести епидемиолога надлежног института/завода за јавно здравље ради даљег поступања.
Како се додаје, одговорност за спровођење мера заштите и превенције сносе органи пословођења високошколских установа.
У саопштењу пише да су препоруке донете у консултацији са медицинским делом Кризног штаба за сузбијање заразне болести Ковид 19, али и са представницима високошколских установа КОНУС и КАС С С и представницима студената (СКОНУС и СКАССС) који су се залагали за безбедно организовање наставе.
Министарство просвете ће у сарадњи са институтима/заводима за јавно здравље редовно пратити реализацију наставе на високошколским установама и прилагођавати препоруке тренутној епидемиолошкој ситуацији, додаје се у саопштењу.
Коментари