Читај ми!

Срби данима крчили пут до цркве Свети Илија у Качанику – после три деценије певан тропар пророку

На празник Светог пророка Илије у истоименој цркви у Качанику први пут после готово три деценије служена је литургија. У граду на крајњем истоку Косова и Метохије нема ниједне српске породице. Жељу да се у миру окупе и догодине упутили су и Срби из села Варош код Урошевца где је такође обележена храмовна слава.

Пре само две недеље цркви Светог Илије у Качанику није се могло прићи. Богомоља сазидана 1929. тиховала је 26 година у шибљу и корову чекајући Србе који у граду не живе више од четврт века. Двадесетак људи из српских средина на централном Космету, на Светог Илију окупило се у истоименом храму. За то су данима крчили пут до цркве.

"Први пут сам добровољно дошао да очистимо двориште. Као што видите, баш је било велико, било је доста трња, жбуња, ту смо ми чистили то, онда смо очистили цркву и ставили ограду", прича Стефан Илић с Брезовице.

Славски колач и нови домаћин

После три деценије у цркви у Качанику поново се певао тропар пророку Илији. Пререзан је славски колач и одређен колачар за наредну годину.

"Данас сам био ја домаћин предао сам домаћинство свом куму и честитам, куме са срећом", поручио је Никола Ђорђевић из Штрпца.

Александар Сталетовић наводи да је преузео да буде следеће године домаћин. 

"Када ми је рекао да се планира чишћење овог храма одмах сам се одазвао позиву. Дошли смо, радили смо око шест – седам дана нас осморица људи", каже Сталетовић.

Урошевачки парох, Трајко Влајковић признаје да се није баш обрадовао када је дошао у ту парохију.

"После оволико година службе схватио сам да је ово благослов од Господа. Мора неко да буде ту ко ће да отвара ове храмове, ови храмови су за нас ни за кога другог", истиче парох Влајковић.

Пре сукоба на Косову и Метохији, о празнику пророка Илије редовно су се Срби из Грлице и Никодима окупљали у цркви у селу Варош. После четврт века Срба нема у овом, али и у другим селима око Урошевца.

"Ова је црква овде једна од мало цркава у околним селима која је остала и није срушена. Ни тај један дан не могу да одвоје и упале свеће, а имају времена да иду у Шпанију, Египат и Грчку на море имају свуда само немају овде времена да дођу", жали се Зоран Тасић.

Поносни што су поред цркава у Качанику и Вароши успели да очисте и ограде црквене поседе у Неродимљу и Штимљу Срби су се растали поздравом: Уз Божју помоћ и догодине на истом месту.

субота, 02. август 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом