Око 20.000 туриста из Србије посетило Турску, нема заражених
Амбасадор Србије у Анкари Зоран Марковић рекао је да је око 20.000 туриста из Србије боравило је овог лета у Турској и међу њима није било пријављених случајева заразе коронавирусом.
Зоран Марковић наводи да је у последња 24 сата у Турској је регистрован 1.491 нови случај заразе корона вирусом, док је од последица инфекције преминуло 26 особа, а нагли пораст заражених у тој земљи приписује се недавном обележавању празника Курбан бајрама и већем броју туриста.
Марковић је за Танјуг рекао да је број заражених у Турској, који је претходних дана скочио на око 1.500 дневно, последица и тога што је више од милион турских грађана боравило у Бодруму, најпосећенијој регији за домаћи туризам.
"Бодрум се битно разликује од анталијске регије и најсличнији је грчком концепту туризма. У анталијској регији, где углавном летују наши грађани, сваки хотел има своју плажу намењену искључиво гостима и ту су шансе за заражавање знатно мање", објашњава Марковић.
Ризик постоји ако се обилазе шопинг молови или Капали чаршија
Додаје да се епидемиолошка ситуација у Турској не разликује много од других држава, посебно оних у којима је, како каже, туризам једна од основних привредних грана, и истиче да су у тој земљи предузете максималне мере предострожности како би се ширење заразе свело на минимум, пре свега у туристичким дестинацијама.
"До данас нисмо добили информацију да се неко од наших грађана разболео или да је завршио у болници. Ко дође здрав у неки од хотела у Турској, све су шансе да се здрав и врати у своју земљу, под претпоставком да не напушта хотел и плажу. Ризик увек постоји ако се обилазе шопинг молови или отворене тржнице као што је Капали чаршија у Истанбулу или слична места", каже Марковић.
Похвалио је надлежне органе у Србији и агенције које организују долазак наших туриста у Турску што су, како каже, озбиљно схватили препоруку да грађани на летовање не крећу без путног осигурања које подразумева и лечење од последица заразе ковидом-19.
"Тиме смо на неки начин спречили непријатне ситуације с којима смо се сусретали у Грчкој када је нашим грађанима било дозвољено да летују у тој земљи'''', наводи Марковић.
Туристичка сезона у Турској, као и у већини земаља, почела је са великим закашњењем, а највећи број хотела у анталијској регији је отворен 24. јула за празник Курбан бајрам.
Према проценама турског министарства туризма, око 15 милиона туриста је ове године прошло кроз Турску, а сезона је, каже Марковић, далеко испод очекивања, посебно у поређењу са претходном годином која се сматрала рекордном и када је у тој земљи боравило између шест и седам милиона туриста само из Русије.
"Онда се може се замислити који су губици у туристичком сектору. У анталијској регији тренутно је отворена једна трећина хотела, а ситуација највише подсећа на лето 2016. године, после неуспелог пуча", наводи амбасадор.
Епидемијом најугроженији градови Дијарбакир и Мардин
Од почетка епидемије у Турској је регистровано 264.000 оболелих од ковида 19, а преминуло је 6.209 пацијената.
Марковић наводи да је епидемијом коронавируса тренутно најугроженији југоисток земље и градови као што су Дијарбакир и Мардин, а у тој регији поједина мања места су у карантину.
У целој Турској, у затвореном и на отвореном, обавезно је ношење маски, а казна за непоштовање те мере је 900 лира што је око 110 евра.
"Све прославе и манифестације које подразумевају блиске контакте трају сат времена, а од пре два дана и старијима од 65 година ограничено је присуство на сахранама и свадбама", каже Марковић.
Додаје да је у Турској било много расправа поводом почетка нове школске године, али да је одлучено да се од 1. септембра крене са онлине наставом, а да од 21. септембра почне настава у школама.
"Постоји скептицизам да ли ће то тако бити, све зависи од развоја епидемиолошке ситуације", наводи Марковић.
Коментари