Крвна плазма је дар – пошаљи СМС на 19819

Канцеларија за ИТ и еУправу је, заједно са Институтом за трансфузију крви Србије, успоставила платформу преко које сви грађани који су се опоравили од ковида 19, могу да се пријаве и донирају драгоцена антитела које је њихов организам створио током болести, а која се користе у лечењу оболелих.

Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаило Јовановић рекао је за РТС да је систем за донирање крвне плазме веома значајан и са медицинског и са информационог аспекта, почев до чињеница да они који су преболели ковид 19 имају драгоцена антитела која могу да се донирају путем крвне плазме.

"Направили смо комплетан информациони систем и информатизовали рад Института за трансфузију крви и сви они који желе да постану донатори крвне плазме могу да се пријаве преко преко сајта донирајплазму.гов.рс или путем контакт центра на број 19819 ", рекао је Јовановић.

Оног тренутка када се грађани пријаве, улазе у поступак донирања, који има неколико корака.

"Први корак је разговор са запосленима на Институту за трансфузију, а затим позивање како би се урадио тест да се види да ли уопште неко може да буде донор", рекао је Јовановић.

Према његовим речима, читав тај поступак доласка и тестирања је дигитализован, а сви подаци се налазе на сигурном месту у једном информационом систему.

"Трећи корак је да се плазма евидентира у банци крвне плазме одређеним бар кодовима, односно она се на сигуран начин смешта у банку и од тог тренутка се више не зна ко је био донатор. Она постаје тада дар и може да иде у ковид болнице да помогне оздрављењу неког пацијента", рекао је Јовановић.

Најзад, каже, у четвртом кораку се прати успешност давања крвне плазме и колико је неко брзо оздравио. 

Од априла, када је систем успостављен, у бази се налази 2.000 грађана, али то не значи да су сви они донирали крвну плазму. 

Овај систем се константно унапређује, а једно од најновијих унапређења јесте омогућавање слања бесплатне СМС поруке свим даваоцима, чиме је, каже Јовановић, успешно успостављена комуникација са потенцијалним донаторима.  

Платформу за слање ових СМС порука "РапидПро" донирао је Уницеф Влади Србије, као и стручну подршку како би се овај систем успешно интегрисао са постојећим системима и чувао у Државном дата центру у Београду. 

"Овај систем је резулат наше памети и он је допринео да Србија буде међу првих пет земаља у свету које су створиле највише иновативних одговора у ИТ сектору када је у питању борба против коронавируса", рекао је Јовановић.  

"РапидПро је тренутно успостављен у 37 земаља и омогућава партнерима да прикупе тачне информације у реалном времену о виталним областима као што су здравље, исхрана, образовање, вода и санитарна заштита, као и заштита деце - чак и на удаљеним и тешко доступним местима. 

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње