Како се правилно вежба са маском

Вежбање у затвореним просторима није лако, а сада је због заштитних маски још теже. Поставља се питање да ли је ношење маски за све потпуно безбедно и које вежбе је тешко радити.

Овако би требало да изгледа вежбање у доба короне - без маске на отвореном али уз обавезну дистанцу. Коме тренинг у затвореном ипак ништа не може да замени, савет да се са маском вежба опрезно.

Специјализант медицине спорта Биљана Ђурић каже да маске могу бити потенцијално опасне код људи који су оболели од неких кардиоваскуларних обољења или респираторних попут хроничне опструктивне болести плућа, бронхитиса, астме.

"Због тих примарних обољења отежано је допремање кисеоника у организам, а са маском је додатно отежано", наглашава Ђурићева.

Отежано је и извођење вежби које и без маске изгледају тешко.

Тренер Вук Вукашиновић сматра да су вежбе снаге најтеже, јер, како каже, имају одложену задиханост – чучњеви, мртва дизања и слично.

Према речима Биљане Ђурић, највише се полемике води се око тренинга снаге и како их радити са маском.

Препоручује се да се користе мања оптерећења а повећава број понављања, додаје Ђурићева.

Кардио тренинзи са маском могу бити опасни

Упозорава да кардио, односно динамички тренинзи на високим интезитетима могу бити опасни када се носи маска.

"Дисање постаје дубље, брже, много мање кисеоника се допрема у плућа, избацивање угљен-диоксида је отежано. Дефинитивно оно што се мора очекивати је да спортски учинак са маском не може бити добар као када се вежба без маске, указује Ђурићева.

Да маску треба имати када је немогуће направити веће растојање, тренери не споре, али нису за њихово коришћење по сваку цену.

"Људи треба да имају довољно места, да се не осећају угрожено у овим новонасталим околносвук тима и да тад маска можда и може да стоји испод носа и уста кад је то потребно", наводи Вук Вукашиновић.

"Грађани су већ полако у овом новом режиму живота навикли да ставе маску када се приближавају људима тако да сматрам да то функционише негде на нивоу пола-пола у овом тренутку", додаје Вукашиновић.

Да би маска испунила своју функцију, није довољно да се само стави на лице већ и да се током тренинга често мења, било да је у питању хируршка или обична, памучна маска.

недеља, 01. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње