Добро размислите да ли ће вас "причам ти причу" оставити празног новчаника

Да ли сте знали да само прва 23 минута рационално купујемо? То показују научне студије. Шта се дешава после, па нам рачун буде већи од планираног? Зашто купујемо ствари које нам нису потребне? Колико је корона "заразила" наш начин куповине? За Јутарњи програм о свим недоумицама говорила је клинички психолог Јелена Суботић Кривокапић.

"Једно од основних људских понашања односно импулса или нагона је бекство од бола а с друге стране потрага за задовољством. И врло често када нам се деси током дана нешто што је непријатно нешто у чему нисмо уживали, онда имамо потребу да то на неки други начин надоместимо. Тада врло често одлазимо у куповину", објашњава Јелена Суботић Кривокапић.

Указује да с друге стране када купујтете нешто ново свака друга, нова ствар, нарочито када смо то већ негде искусили, само по себи изазива осећај задовољство јер знамо како смо претходно били задовољни нечим што смо купили.

"Мозак крене да лучи допамин и сама та путања као осећај задовољства и приближавања истом и саму куповину претвара у осећај задовољства", истакла је клинички психолог.

Додала је да тако купимо можда нешто што нисмо ни желели а онда када наступи онај рационални део видимо да баш није ни било неопходно.

Нагласила је да постоји читава научна грана која се зове неуромаркетинг. То је, како је објаснила, комбинација маркетинга с једне и психологије с друге стране.

"У том психолошком сегменту научници мере практично мождане таласе код потрошача и негде рекције на одређене производе и куповину, односно покушаваја да докуче шта је то што нас води у куповину. И негде ту нема пуно рационалног, него емоције одигравају улогу", закључује Суботић Кривокапић.

Додала је да када људима понудите релакс масажу само 23 посто ће их прихватити али да уколико понудите масажу против бола у леђима чак 70 посто повећавате куповину.

"Тако да много зависи од тога како ћете своју услугу понудити купцима", истиче психолог.

Наводи да је "причање прича", стара добро испробана тактика за пружање услуга.

"И када ви дођете у продавницу и осетите се важним а неко вам представи причу како чете се лепо осећати у том комаду одеће. Тако да то причање приче јесте феноменална тактика управо кад су гардероба и жене у питању", рекла је Суботић Кривокапић.

Такође, казала је да је важна је и атмосфера у продавницам, фина музика нас уводи у причу, тон гласа, дизајн, боје, цео сетинг нас уводи у леп осећај куповине.

"Верујемо у приче како је неко задовољан коришћењем одређеног производа, то јесте један од алата који ће допринети да се тај производ купи. Људски мозак увек тражи разлог, и кад год имате неку нелогичност ви ћете на то више обратити пажњу него на нешто што делује уобичајено", сматра психолог.

Додала је да уколико имамо искомбинован производ с нечим што апсолутно не очекујемо ми цемо се ту посебно задржати.

"Ако процес куповине посматрате као путовање од тачке А до тачке Б, што сте близи тачки Б имате већи осећај задовољства и самим растом задовољства још иако га испробате расте и потреба да га поседујете и много је већа могућност да ћете га купити", поручује Суботић Кривокапић.

Казала је да је садашњој ситуацији веома тешко. Указује да смо сушински корону доживели као непријатеља који нам је објављује рат, а самим тим смо већ, наши људи, наше поднебље прошли кроз пуно таквих ружних догађаја,  тако да самим тим кад се помене нешто такво имамо потребу да се опскрбимо.

С друге стране, како оцењује, када треба да се борите против непријатеља који је невидљив непознат и претња вам се чини великом а реакција треба да буде да оперете руке и ставите маску то вам се чини некако несразмерно.

"И онда да би сте повратили контролу уствари гледајте да купујете ствари којима ћете се заштити колико толико", објаснила је Суботић Кривокапић.

Да спречите да емоције превладају разум клинички психолог саветује да се одлучите пре него што уђете у радњу шта вам треба.

недеља, 01. децембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње