Док не стекнемо колективни имунитет вирус неће бити побеђен

Са укидањем мера не значи да ће вирус бити побеђен, истакао је за РТС др Саша Милићевић, додајући да тек треба да се види каква ће бити ситуација када живот почне нормално да тече, када деца крену у школу и људи преко 65 година изађу напоље.

Алерголог Саша Милићевић објашњава да колективни имунитет, односно „имунитет крда“, настаје када најмање 60 до 70 одсто популације стекне имунитет према некој болести. Он може да настане природним путем, заражавањем, или вакцинисањем, што је много боље, једноставније и безбедније.

"То је оно што су у Шведској и Енглеској покушавали да пусте да се одређени број људи зарази и да на тај начин стекну имунитет, јер се онда сматра да тај вирус не може да пронађе особу која би била осетљива и преко које би се ширио", каже Милићевић.

Према његовим речима, тај имунитет се засигурно у нашем окружењу већ ствара, јер 80 одсто оболелих има врло благе или нема никакве симптоме.

"То су све људи који нас окружују. Ми се хтели или не тако постепено заражавамо овим вирусом. Тај процес може дуже да траје и ми не знамо тачно колико дуго јер овај вирус не познајемо довољно добро", додаје Милићевић.

У односу на неке земље које су увеле само препоруке социјалног дистанцирања а не забране кретања као што је то овде случај, сматра да је пут који је Србија изабрала исправнији и бољи, као и да се бројним мерама вирус држи под контролом.

Укидање мера не значи да ће вирус бити побеђен

Ипак, чак и када се ове мере буду укинуле то не значи да је вирус побеђен.

"Тек треба да видимо како ће изгледати када живот почне нормално да тече, када деца крену у школу и људи преко 65 година изађу напоље", истиче Милићевић.

Евентуално попуштање мера за најстарије грађане, које би подразумевало и њихово излажење из домова, морало би да буде изведено веома опрезно.

"Они ће морати да се заштите маскама и другим мерама. Удаљеност од два метра ће тада морати апсолутно да се изведе, јер те особе које су биле изоловане нису ни могле да буду у контакту са вирусом", објашњава Милићевић.

Према његовим речима, када се таква особа нађе у окружењу где постоји неко ко може да буде носилац клице, онда постоји велика шанса да се разболи јер није развијен имунитет и антитела.

недеља, 22. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње