Читај ми!

Након две године пандемије, сваки трећи Италијан гојазан

У Италије је од скоро шездесет милиона становника, двадесет три милиона гојазно. Узрок томе је и пандемија коронавируса која је оставила трага не само на здравље Италијана него и на њихову тежину, што може довести до здравствених тегоба у будућности.

Скоро свака друга пунолетна особа је гојазна, што значи да је 23.000.000 Италијана изашло из две године пандемије са прекомерном тежином. Пет милиона њих је "исувише гојазно".

У Италији је, у последњих тридесет година, проценат особа које имају преокомерну тежину порастао за 30 одсто, а за 60 одсто је већи број "баш гојазних особа".

Највише су погођене особе између 65 и 74 године (61,1 одсто).

Када је реч о мушкарцима прекомерна тежина се бележи са 45 година, а код жена изнад 65 година.

Каква је ситуација у Европи 

Статистика је и у Европи забрињавајућа.

"У Европи је 2014. године 186 милиона људи имало прекомерну тежину", објашњава Антонио Николучи, директор Центра истраживачке и клиничке епидемиологије (Corsearch).

Објашњава да је од 2008. до 2014. године, раст гојазних особа био изузетно висок, 37 пута већи од раста становништва.

"Предвиђања указују да ће, уколико се не измени овај тренд до 2060. године, преваленција дијабетеса удвостручити", каже Николучи.

Додаје да су болести повезане са вишком килограма бројне: разне врсте карцинома, мождани удар, кардиоваскуларне и метаболичке болести.

"Од 2020. до 2050. године процењује се трогодишње смањење животног века Европљана", указује Николучи.

Додаје да осим здравствених, постоје и економске последице гојазности.

"Гојазност кошта 202 евра по глави становника годишње и укључиваће 8,4 одсто укупних здравствених трошкова до 2050", објашњава.

"Корона негативно пореметила навике" 

Франческо Коњети, председник Фондације "Заједно против рака" истиче да брига о себи "потиче и из кухиње".

"Ковид је пореметио наше навике у врло негативном смислу. На пример, 1,2 милиона људи је поново почело да пуши, а 44 одсто деце и 32 одсто одраслих су се знатно удебљали", додаје Коњети.

Председник италијанског Удружења кардиолога Ћиро Индолфи објаснио је да се код пацијената који су прележали ковид, у 10 до 30 одсто случајева, јавља нова болест под називом Pasc, а пацијенти имају убрзан рад срца, болове у грудима, тешкоће у дисању, тахикардију и потпуну нетолеранцију на сваку врсту физичке активности.

"Управо код ових пацијената мора много да се води рачуна о превенцији кардиоваскуларних болести", упозорава председник италијанског Удружења кардиолога.

Гојазност прети и деци 

Италија је на другом месту по броју деце са претераном тежином, те постоји ризик да ће постати гојазни одрасли људи. То је мишљење председнице парламентарне групе "Гојазност и дијабетес" Данијеле Сбролини.

Гојазност је, такође, допринела и томе како су особе реаговале на ковид 19, односно од чега су већ боловали људи који су преминули од ковида: хипертензивна болест срца (18 одсто), дијабетес мелитус (16 одсто), исхемијска болест срца, тумори (4 одсто).

Код особа између 30 и 59 година, гојазност је била најчешћи коморбидитет смртних случајева (17 одсто), подсетио је Ђанкарло Бланђардо, председник италијанског Институт за статистику.

Додао је да гојазност "повећава тежину респираторних компликација и смањује одговор имунитета".

петак, 19. јул 2024.
25° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару