Читај ми!

Ко треба нарочито да се чува у седмом таласу коронавируса

Тек смо на почетку августа, а већ смо забележили рекордан број тестираних на коронавирус. Расте и број позитивних, и то је готово свака трећа особа, а има дана када је на тесту позитиван и сваки други грађанин. Ко сада оболева и са каквом клиничком сликом? Који су савети за грађане који иду на годишњи одмор у земље са великим бројем заражених?

Проф. др Татјана Аџић Вукичевић, директорка Ковид болнице Батајница, каже да тренутно имају 250 пацијената, од којих је 12 у критичном стању и интубирани су.

Напомиње да су више од 80 одсто њих старији суграђани у седмој, осмој или деветој деценији. Најстарији пацијент је 96-годишња жена из старачког дома.

Околности под којима се заразе су, каже, непознате, а у болницу долазе у тешком општем стању.

"У овом седмом таласу долазе нам изузетно тешки и стари болесници, махом непокретни или тешко покретни, имају бројне придружене болести респираторног система, кардиолошке болести, бубрежну инсуфицијенцијУ и знатан је број пацијената са малигним болестима у терминалним фазама", навела је проф. др Аџић Вукичевић.

Болница у Батајници има 930 постеља, тако да је тренутно заузета једна четвртина капацитета.

"Од почетка јула се драстично повећава број пацијената, у односу на 1. јул имамо их десет пута више. Очекујем да ће број да се повећава, али да болница неће бити дупке пуна као у септембру или децембру проошле године. Спремни смо за сваку ситуацију. На дневном нивоу имамо до 40 нових пацијената, а трудимо се да их толико и отпустимо", истакла је директорка болнице у Батајници.

Њен савет је да чувамо старе и оне који болују од других болести, да им прилазимо с пажњом, љубављу, али и с маском.

"Маске треба да буду саставни део опреме у свим здравственим установама, старачким домовима, бањама, рехабилитационим центирма и максимално конторлисати забране посета", каже докторка Аџић Вукичевић.

Деменција отежава лечење пацијената

Психијатар др Мирко Долић из Војне болнице Карабурма каже да имају 42 пацијента, од којих су четири у тешком стању, а 30 на кисеоничкој подршци. И у тој болници су пацијенти претежно стари, са придруженим болестима и деменцијом.

Овај талас је погодио геријатрију и како гледамо развој епидемије од марта 2020, сви се мењамо, мења се сам вирус, долазе нови сојеви, мењамо се и ми, пригхватамо нове протоколе, мења се популација.предоминантно старе особе са или без придруженом деменцијом.

Истиче да пацијенти са деменцијом лако улазе у акутне мождане синдорме и то отежава лечење - скидају кисеоничку потпору, чупају катетере, а ако се делиријум појави у склопу ковида смртност је чак 70-80 одсто.

Др Долић апелује на то да се посете у установама социјалне заштите забране, како би се заштитили стари који су највише погођени седмим таласом коронавируса.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње