Скоро половина тестираних позитивна на корону, благи пораст броја оболеле деце
Епидемијска ситуација у земљи се компликује. У недељу, од близу 8.000 тестираних, готово половина грађана добила је позитиван резултат теста. У порасту су и други епидемијски бројеви - и број пацијената на респиратору, на болничком лечењу, број преминулих од ковида 19. Др Анета Јовановић, начелница Педијатријске службе Дома здравља Палилула каже за РТС да се уочава благи пораст заражене деце у протекле две до три недеље. Позитивно је од 15 до 20 одсто тестиране деце, наводи др Јовановић.
Др Анета Јовановић, начелница Педијатријске службе Дома здравља Палилула је гостујући у Дневнику РТС-а изјавила да се уочава благи пораст заражене деце у протекле две до три недеље, сваког дана се повећава број, али у благом је порасту.
"Дневно се прегледа од 30 до 50 деце на територији целог дома здравља. Позитивно је од 15 до 20 одсто, отприлике око од шест до осморо деце која су ковид позитивна", истиче др Јовановић.
Наводи да је тренутно летњи распуст, па је мање школске деце, али уочавају да се деца заражавају од најмлађег узраста.
"Јуче смо имали новорођенче које је старо седам дана. Заразило се од укућана. Ако је неко од укућана позитиван, дете у року од два до пет дана добије симптоме. Шаролика је клиничка слика, од благо повишене високе темепратуре, па са температурама до 39 степени - запушеност носа, малаксалост, гушобоља, а имамо и случајеве са повраћањем и проливом", напомиње др Јовановић.
Према њеним речима, када се појави клиничка слика најбоље је да се дете тестира.
"Дете буде у изолацији седам дана и симптоматска је терапија. Дају се лекови за обарање температуре, гушобољу, парацетамол или бруфе. Што више течности, благи заслађени чајеви, супе и лагана исхрана", каже др Јовановић.
Истиче да су изузетно ретке компликације.
"Блага је клиничка слика, врло брзо прође и деца се лепо опораве", указује др Јовановић.
Наводи да ако дете развије неки од симптома, требало би га изоловати.
"Да се не игра у паркићу, може се прошетати, али га не треба мешати са старим и болесним људима. Затишје је за вакцинацију. Понеко дете се јави, али је затишје. Мало је мање интересовање, али се свакако препоручује, нарочито за децу која су у ризику, која имају срчане мане, дијабетес, плућна оболења, дијабетес, свакако се препоручује Фајзерова вакцина", наводи др Јовановић.
Додаје да има и других репсираторних вируса и варичела. Она се повремено јаве, али је лакша клиничка слика.
"Свакако се дете треба тестирати да би се знало о чему се ради", истиче др Јовановић.
Коментари