Др Шеклер објашњава због чега се повећава број новозаражених коронавирусом
Број заражених коронавирусом у последње две недеље се у Србији утростручио. Доктор Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог Ветеринарског института у Краљеву, каже да је један од разлога и тај што су се појавиле подваријанте омикрона БА-4 и БА-5, које су заразније од претходних сојева.
Сезона је годишњих одмора, али нажалост, и он путује. Већ дуже од две године. Не треба му пасош, нити посебан аранжман. Прелази са човека на човека. Последњих дана подсећа нас да није отишао и да ускоро и неће – коронавирус.
У Србији је све више новозаражених. У последње две недеље број оболелих се утростручио. Више је и пацијената на болничком лечењу.
Доктор Миланко Шеклер каже за РТС да број заражених коронавирусом расте због појаве две нове субваријанте омикрон соја БА-4 и БА-5, које се преносе брже и до 19 пута од претходног соја омикрона.
Др Шеклер каже и да за сада нема информације да ти сојеви дају теже клиничке слике, односно да су патогенији.
Додаје и да је један од разлога за раст оболелих и повећан број контаката међу људима.
"Интересантно је да од овог соја, када се појавио у Јужној Африци, углавном су оболевали млађи, а када се појавио у Португалији углавном старији, преко 65 година. Разлог је можда и проценат вакцинисаних", каже Шеклер.
"Нема разлога за страх"
Истиче да у Србији не скаче драстично број оболелих и да не прати број пацијената који су хоспитализовани, односно који су на респираторима или који су преминули, те да не иде пропорцијално повећање.
"Код нас је најважније да није попуњена ни петина, можда ни десетина капацитета у болницама. Мислим да нема разлога за страх, јер оне које су најбоље опремљене и спремне су празне", каже гост Београдске хронике, који додаје да ће се "сигурно повећавати" број новозаражених у Србији.
Шеклер каже да је и због летњег периода повећан број контаката међу људима, због чега има и већи број оболелих, те да коронавирусу време "иде наруку".
"По правилу ово време не би требало да му иде наруку, али му иде јер је повећан број контаката, као и појава новог соја. Иде му наруку и што су многи људи нису примили трећу вакцину крајем прошле године", објашњава Шеклер.
Истиче да вакцине штите и даље од коронавируса, те да потпуно спречавају хоспитализацију, односно да је блажа клиничка слика уколико дође до заражавања.
"Није се десило да вакцина сто одсто не ради. Смањена је њена ефикасност кажу од шест до осам пута за БА-4 и БА-5. То у пракси није тако страшно као што звучи. Ако се неко вакцинисао четвртом дозом, има скок антитела од неколико десетина пута", наглашава Шеклер.
Коментари