Читај ми!

Миољевић: Много пута нас је коронавирус изненадио, тако да нема опуштања

Епидемиолог Весна Миољевић каже за РТС да је епидемијска ситуација стабилна. Забрињава нас појава нових варијанти вируса, али то није изненађујуће, на нама је да се придржавамо мера и да поштујемо оно што смо научили у протекле две и по године, истиче Миољевићева.

Министарство здравља Израела саопштило је да су откривени случајеви заразе новим сојем коронавируса, да је дошло до комбинација омикрона БА1 и БА2. Према првим информацијама даје блажу клиничку слику – температура је мало повишена, јављају се грозница и болови у мишићима и зглобовима.

У појединим земљама такође појавио се делтакрон. Код нас, број новозаражених је и даље свакодневно четвороцифрен. 

Епидемиолог Весна Миољевић рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да су бројеви нешто већи него протеклих недеља у односу на број који се региструје у Европи.

"Ми све то некако контролишемо и ситуација је стабилна. Забрињава нас појава нових варијанти, као епидемиолог морам да кажем да за нас то није изненађујуће – сигурно ће нових варијанти бити у будућности још много. Како ће се они називати видећемо. На нама је да се придржавамо мера и да поштујемо оно што смо научили у протекле две и по године", рекла је Миољевићева.

Сојеви у нашој средини

Докторка Миољевић каже да у Србији циркулишу делта, омиркон, стелт сој вируса.

На основу клиничке слике не може се утврдити о којој се варијанти или подваријанти ради, могуће је радити секвенцирање вируса – то је битно за микробиологе.

"Треба бити обазрив, сваки вирус сарс-ков2 може да изазове тешку клиничку слику, у зависности од општег стања пацијента, имуног система и од тога да ли је вакцинисан или не", истакла је она.

У овом моменту то су углавном особе старије од 60 година које имају неке придружене болести, хроничне болести, срца, плућа, бубрега.

Када се бележи благи пораст броја позитивних од укупног броја оболелих у том броју ће се наћи најосетљивији, међу њима старије особе, али и друге ризичне групе – труднице, па из тог разлога треба бити обазрив.

Нема опуштања 

Треба се придржавати мера превенције и није грешка ставити маску у затвореном простору, посебно за ризичне групе пацијената.

"Много пута коронавирус нас је изненадио, нема сезонски карактер, тако да нема опуштања. У Европи и Кореји су бројеви за нас у Србији незамисливи, ради се о сојевима који се врло брзо и лако преносе са инфициране на осетљиву особу, дају блажу клиничку слику, мању вероватноћу хоспитализације. Не треба забиравити да имамо моћно оружје, вакцине, можемо бити инфицирани, али клиничка слика буде блага", објаснила је Миољевићева.

Имунизација је стала

Миољевићева каже да смо као држава били пример многим земљама како се организује процес вакцинације и како се становништво едукује.

Подсећа да смо у децембру имали мале бројеве позитивних, али када је прошао јануар, када смо имали више од 20.000, сада су бројке мање.

"Сада је прилика да се вакцинишемо, они који нису примили ни прву ни другу дозу ово је тренутак, а за оне који нису примили бустер такође позив да се вакцинишу против ковида. Четврта доза за одређене категорије са примарном и секундарном имунодефицијенцијом и за особе старије од 60 година је препорука", закључила је Миољевићева.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње