Нови пресек – преминулe још 63 особe, нови 11.121 случај заразе
Према последњем пресеку, коронавирус је потврђен код још 11.121 особe, од тестираних 29.075 узорака. Од последица заразе преминулe су 63 особе. На респиратору је 181 пацијент.
10. 02. 2022.
19:46
У КБЦ "Др Драгиша Мишовић" најмлађи пацијент 1988. годиште
Пре седам дана, Клиничко - болнички центар "Доктор Драгиша Мишовић" поново је, потпуно, ушао у ковид режим. Др Драгана Тончев каже за РТС да је у болници 221 пацијент.
"У блоку Б је 76 болесника, у блоку А 83 болесника. Најстарији пацијент је 1925. годинште, а најмлађи 1988. годиште. Најмлађи пацијент на механичкој вентилацији је 1974. годиште. Укупно је у интензвним негама око 50 болесника. Поред анестезиолошке екипе укључени су и интернисти јер су заиста комплексни болесници уз бројне коморбидитете и заиста се сусрећемо са комплексним сликама", истиче др Тончев.
Апелује на вакцинацију, јер, каже, у интензивним негама доминира невакцинисана популација.
"Наравно да има вакцинисаних, али су то апсолутно људи са лакшим клиничаким сликама, са потребом за мање кисеоника. Сви други иду на инванзивније вентилације", додаје др Тончев.
Нада се, напомиње, да је свима јасно да се боримо са овим две године.
"Ми јесмо ту због грађана, али све је акција и реакција. Морају да схвате да је битна заштита, јер штите и себе и друге и од доласка код нас. Имунизација је број један и штитити се. Избегавати прославе, празнике, ми смо свега тога лишени. Надам се да и други могу да то сведу на минимум јер то сада није приоритет", закључила је др Тончев.
У дечјој болници је двадесетак деце и немају тешку клиничку слику.
10. 02. 2022.
18:12
Влада одобрила запошљавање 1.000 дипломаца медицине
На седници Владе Србије усвојен је Закључак о сагласности да Министарство здравља предузме мере из своје надлежности с циљем запошљавања 1.000 дипломаца медицинских факултета у здравственим установама у Србији.
На основу анализе Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" утврђено је да у здравственом систему Србије недостаје више од 1.000 доктора медицине.
Анализа потреба за здравственом заштитом становништва у условима пандемије коронавируса, показала је да је неопходан број доктора медицине за ефикасно и квалитетно функционисање здравственог система значајно већи, посебно у болницама у унутрашњости земље.
Епидемиолог Предраг Кон каже за РТС да бисмо имали 10 пута мање умрлих дневно да је вакцинисано више од 80 одсто популације. У завршници смо пандемије, додаје Кон.
10. 02. 2022.
16:43
У Војводини регистровано 2.578 нових случајева
Током претходног дана у Војводини је регистровано 2.578 нових случајева, од којих 630 у Новом Саду, саопштио је Институт за јавно здравље Војводине.
У Војводини је активно 30.812 случајева, од којих 7.231 у Новом Саду.
Највећи број оболелих су особе узраста од 40 до 59 година, док у структури оболелих доминирају невакцинисане особе, наводи се у саопштењу.
10. 02. 2022.
15:34
На респиратору 181 пацијент
Током последња 24 сата на коронавирус тестиранo je 29.075 узорака, од којих је 11.121 позитиван.
Борбу са ковидом изгубила су још 63 пацијента, укупно 14.234 од почетка епидемије.
Све је више пацијената у болницама – 4.526, од којих је 181 на респиратору.
Епидемијска ситуација је упозоравајућа, недељама се бележи висок број новозаражених, а притисак на болнице поново расте. Повећава се и број преминулих.
"Ситуација је таква да све оно што у току дана отпустимо, толико пацијената и примимо. Велики је притисак и на јединицу интензивне неге. Овај талас се неће мерити по броју новозаражених пацијената, овај талас ће се памтити и мерити по броју оних који су хоспитализовани, оних који су у јединици интензивне неге и, нажалост, по броју преминулих", истиче Удовичић.
Говорећи о стелт омикрону, каже да већ знамо да је заразнији, али да изазива сличну клиничку слику као и омикрон.
Наглашава да је опет на удару старија популација, јер се код млађих људи овај вирус понаша као вирус грипа.
Вирусолог Миланко Шеклер је за РТС рекао је да подврста омикрона неоправдано добила назив "стелт" (енгл. stealth – потајно), јер је њено дијагностификовање врло једноставно.
"Проблем је што се ова врста тешко разликује од делте пи-си-ар техником, којом је до сада могла да се одвоји старија верзија омикрона. Ова данашња не може да се одвоји, не може лако да се разликује да ли је омикрон или делта", објаснио је Шеклер.
Коментари