Које симптоме ковида труднице не треба да игноришу, саветује гинеколог Ана Митровић Јовановић
Ана Митровић Јовановић, начелница Дневне болнице у клиници "Народни фронт" рекла је да у ситуацији да је неко у кући или у окружењу труднице развио клиничку слику због коронавируса она треба да се изолује у кући све док се не појаве симптоми. Висока температура, проблем са дисањем, кашаљ, гушобоља, немогућност да гута или учестале дијареје су разлози када трудница треба да потражи савет лекара, истакла је докторка.
РТС није добио од "Батута" податке о томе колико је трудница за време ове пандемије било заражено коронавирусом, а колико их је преминуло. Повремено из медија сазнамо да је нека заражена трудница преминула, да је беба преминула, али тачних података нема.
Свакако је једна од опаснијих дезинформација била та да труднице не би смеле да примају вакцину против ковида и да корона изазива стерилитет. Од појаве омикрона, труднице су још уплашеније.
Ана Митровић Јовановић, начелница Дневне болнице у клиници "Народни фронт" рекла је гостујући у Београдској хроници да у овом тренутку на клиници имају највише заражених трудница од почетка пандемије.
Према њеним речима, били су тренуци када су имали више порођаја у ковид одељењу него на обичном одељењу. Гинеколог истиче да број оболелих трудница прати и број заражених у општој популацији.
"Морамо да пошаљемо трудницама позитивну енергију. Нема разлога за панику, морају се носити маске, поштовати дистанца и друге мере. Труднице треба да покушају да избегну контакт са зараженима", посаветовала их је Ана Митровић Јовановић.
Међутим, она ипак истиче да су сада лакше клиничке слике код трудница него прошлог пролећа када су се неке трудноће завршавале и са кобним последицама.
Шта кад је неко у окружењу ковид позитиван
"Највећи број питања долази од трудница које немају симптоме или имају благе, али у њиховој кући или непосредном окружењу има заражених. У ситуацији да је неко у кући или у окружењу у последњих 48 сати развио клиничку слику, трудница треба да се изолују у кући све док се не појаве симптоми попут високе температуре, проблема са дисањем, кашаљ, гушобоља, немогућност да гутају или учестале дијареје. То су разлози када треба да потраже савет лекара", истакла је докторка.
Навела је да је сама трудница имунокомпромитована особа и њен одговор на ковид инфекцију не можемо да предвидимо, и да је зато боље да се јаве лекару, који ће да процени које анализе треба да се одраде и која терапија да се уведе.
На питање да ли инфицирана трудница значи да је и беба заражена, гинеколог Ана Митровић каже да инфекција маме не значи да је и беба заражена, али уколико се стање код мајке компликује индиректно је и беба угрожена.
"Труднице на своју руку не смеју да пију никакве лекове укључујући и суплементе. Слушамо шта оне себи одређују. Терапија и лекови које трудница узима морају бити контролисани. Лекове ако је потребно мора лекар да одреди", нагласила је.
Када је реч о лековима против короне, каже да се они могу користити код труднице уколико се процени да је корист већа од штете, што је генерално правило у медицини.
Напомиње да она лично јако верује у заштиту маском и наводи да је имала доста случајева када су јој труднице које су током дана биле на прегледу увече јавиле да су заражене.
Додала је да код ње нема редовно вакцинисаних заражених трудница, али да зна случајеве код њених колега који имају вакцинисане, заражене труднице, али са лакшим клиничким сликама.
Закључила је да се лекари данас не плаше ковида, већ су само рационални и да јој сада лакше пада порођај у ковид одељењима јер тамо постоје јасни протоколи, него када се породи жена па се накнадно испостави да је ковид позитивна.
Коментари