Читај ми!

Саздановић: Од овог вируса можемо свашта да очекујемо, не верујем да је омикрон крај

Епидемијска ситуација у Србији се не смирује. Фебруар је почео високим бројевима новооболелих од коронавируса, међу којима су и млади и стари. Очекује се да ће и наредних десетак дана број оболелих наставити да расте, а из дана у дан повећава се број пацијената у болницама, а и број преминулих. Овај вирус је показао велику способност мутација и са омикрон сојем тешко да можемо да кажемо да је крај пандемије. Док год се не вакцинишемо остављамо простор да вирус и даље мутира, каже за РТС државни секретар Министарства здравља, доктор Предраг Саздановић.

Од почетка недеље коронавирусом је заражено више од 52.000 људи, а дневно је преко 50 одсто тестираних позитивно на коронавирус, рекао је гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а доктор Предраг Саздановић.

"Очекивано компликована ситуација, а сигурно је много више заражених, јер не одлазе сви у ковид амбуланте. Већ две године, из таласа у талас, здравствени систем се налази, може се рећи, у ратном стању. Када погледате све болнице у Србији које су у ковид систему, велики је број пријема", каже Саздановић.

Истиче и да је слика у болницама слична из таласа у талас и да прво имате пријем пацијената у релативно добром стању, затим се њихово стање нагло погоршава и онда расте број оних који су на интензивној нези и респираторима, а сразмерно томе расте и број преминулих.

"Кључно је да знамо четири ствари – вирус постоји, вирус убија, вакцина штити од тешких случајева и као четврто вакцина никога није убила, напротив у интензивним негама су углавном невакцинисани", наглашава Саздановић.

KБЦ "Др Драгиша Мишовић" се у петак у потпуности враћа у ковид систем, јер је све мање слободних места у ковид болницама.

"Морамо да реагујемо, окупираност установа је између 80 и 90 одсто и ми бринемо на два фронта – за ковид пацијенте, али имамо потребу да лечимо и не ковид пацијенте. Хитне интервенције и онколошки пацијенти не смеју да чекају", објашњава државни секретар Министарства здравља.

Повећава се и број заражених здравствених радника што отежава рад установа. 

"Проблем је велики број заражених здравствених радника и он је између 20 и 25 одсто, што је озбиљан мањак и проблем за рад. За разлику од претходних сојева, олакшавајућа ствар је да симтоми пролазе релативно брзо уз блажу клиничку слику, па се здравствени радници релативно брзо враћају на посао. И у наредним данима очекујемо раст заражених, јер школе раде, међу децом и наставницима такође има заражених и плато овог таласа нас очекује око Сретења, а постепени пад очекујемо крајем фебруара", каже Саздановић.

Будући да се појавила подваријанта омикрона у суседству, Саздановић не верује да нам се ближи крај пандемије.

"Овај вирус је показао велику способност мутација, од овог вируса можемо свашта да очекујемо и не верујем да је омикрон крај. Док год се не вакцинишемо, вирус ће имати простор за мутацију", нагласио је у разговору за РТС доктор Предраг Саздановић.

Најавио је и да ће ускоро бити донета одлука о увођењу четврте дозе вакцине против ковида.

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње