У осам локалних управа у Мачванском округу 640 новооболелих.
Највише у Шапцу 272, Лозници 158, Богатићу 82, Крупњу 32, Владимирцима 28, Коцељеви 27, Малом Зворнику 22, Љубовији 19.
У Мачванском округу активно оболеле су 7.424 особе.
Редови испред ковид амбуланти широм Србије се не смањују, већ десет дана региструје се петоцифрени број заражених. Тренутно је доминантан омикрон, али и даље циркулише делта сој. Лекари истичу да се врх овог таласа очекује до почетка фебруара.
У осам локалних управа у Мачванском округу 640 новооболелих.
Највише у Шапцу 272, Лозници 158, Богатићу 82, Крупњу 32, Владимирцима 28, Коцељеви 27, Малом Зворнику 22, Љубовији 19.
У Мачванском округу активно оболеле су 7.424 особе.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић изјавио је да не треба потцењивати омикрон сој корона вируса, поготово сада када је актуелан и вирус грипа.
Тиодоровић је рекао да посебно треба обратити пажњу на децу.
"Не треба потцењивати омикрон, али гледајући податке од јутрос имамо релативно мирну ситуацију у болницама, али су ковид амуланте и даље притиснуте", рекао је Тиодоровић за ТВ Прва.
Он је истакао да је реч о првој фази, што значи да обољевају углавном млади људи који су били на прославама, али има и људи средњих година.
Тиодоровић је додао да се следећа фаза очекује ускоро, али да мисли да је можда чак и почела, а да она обухвата обољевање старих, тешких и хроничних болесника, који имају слаб имунитет. Указао је да је због тога забринут да би могло да дође и до фаталних исхода, јер им је имунитет веома слаб.
"Могуће је да ће потрајати овај талас и након фебруара, имаћемо ситуацију да се целе породице јављају у амбуланту", упозорио је Тиодоровић.
Тиодоровић сматра да се и следеће две недеље може очекивати пораст броја новозаражених и да морамо бити опрезни. Указао је и да појава грипа може да закомпликује ствар и да би због тога могао да буде продужен садашњи талас корона вируса.
Он је поручио да је важно не паничити, али бити опрезан.
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације, на ковид 19 тестирано је 780 особа са територије Пчињског округа. Анализе су показале да је 396 лица заражено коронавирусом.
Од тог броја 232 су из Врања, 46 из Сурдулице, 31 из Бујановца, 28 из Владичиног Хана, 22 из Трговишта, 19 из Босилеграда и 18 из Прешева.
У ковид амбуланти АТД у Врању током јучерашњег дана обављено је 468 прегледа, од чега 192 прва. Такође, урађено је 8 пи-си-ар и 198 антигенских тестова.
У ковид болници ЗЦ Врање хоспитализована су 33 пацијента, сви су позитивни на коронавирус и са упалом плућа, док су 24 на кисеонику. Током протеклог дана хоспитализовано је 7 болесника, а отпуштен један.
У српским срединама на КиМ забележено је 155 случајева инфекције коронавирусом међу тестираних 288 особа,а тренутно су 944 активна, саопштено је из Кризног штаба у Косовској Митровици.
Од последњег извештавања нема преминулих, а од избијања епидемије живот је од ковида 19 изгубило 195 особа.
Новооболеле особе су Косовске Митровице - 57, Лепосавића - 43, Звечана - 19, Штрпца - 17, Грачанице - 9, Зубиног Потока - 6 и Прилужја - 4.
Укупно оболелих у српским срединама од избијања епидемије је 9. 550.
У Словенији је у последња 24 сата потврђено скоро 10.000 новозаражених коронавирусом и осам нових смртних случајева, а влада је скратила период самоизолације заражених без симптома како би омогућила нормалније деловање здравства, школства и економије.
Од 14.650 тестираних регистровано је 9.945 заражених, или 67,9 одсто, показују подаци које је објавио национални Институт за јавно здравље (НИЗЈ), пренела је Хина.
Према подацима министарства здравства, у болницама у Словенији тренутно је 601 пацијент. Међу њима је 136 на одељењима интензивне неге, а број активних случајева заразе премашио је 100.000.
До сада је од почетка епидемије преминула 5.751 особа.
Новом одлуком словеначке владе време самоизолације заражених коронавирусом скраћује се на седам дана, с тим да седмог дана морају имати негативан брзи тест.
Још је рано говорити о крају пандемије на пролеће, у овом тренутку борба још траје, рекла је за РТС имунолог Љиљана Софронић Милосављевић.
"Још је рано говорити о крају пандемије на пролеће, оптимиста сам, али у овом тренутку се још боримо. Истраживања треба да нам покажу где смо и како наставити даље", објашњава Софронић Милосављевићева.
У удаљеној острвској држави Кирибати уведен је локдаун након што су путници на првом међународном лету у последњих 10 месеци били позитивни на ковид 19.
Грађанима је изадата наредба да остану код куће, а друштвена окупљања су забрањена, преноси Би-Би-Си.
Мере су уведене након што је 36 људи на лету са Фиџија тестирано позитивно, а четири особе су заражене корона вирусом.
До прошле недеље, на Кирибатима су потврђена само два случаја ковида 19.
Кирибати је једно од најизолованијих острва на света, удаљен је неких 5.000 километара од најближег континента, Северне Америке.
Према последњим подацима, у Србији су регистрована 16.403 случаја заразе коронавирусом, од 34.817 тестираних узорака. Од последица заразе преминуло је још 30 особа.
На болничком лечењу налази се 2.729 пацијената, од којих је 113 на респираторима, наводи се на сајту covid19.rs.
Од почетка пандемије у Србији су регистрована укупно 1.518.024 случаја инфекције коронавирусом, од тестирана 7.811.784 узорка. Од последица ковида 19 преминуло је 13.211 пацијената, а проценат смртности износи 0,87 одсто.
Редови испред ковид амбуланти широм Србије се не смањују, већ десет дана региструје се петоцифрени број заражених. Доминира омикрон, али да и даље циркулише делта сој. Лекари истичу да се врх овог таласа очекује до почетка фебруара.
Проф. др Радмило Јанковић, заменик директора КЦ Ниш рекао је за РТС да се последњих дана бележи повећање броја хоспитализованих, али да је ситуација под контролом.
Додао је да се, за разлику од драматичних сцена које се могу видети у ковид амбулантама, тај притисак не прелива на болнице.
"Моја предвиђања су да је успостављен еволуциони пут између вируса и домаћина где су задовољни и једни и други и да ће ковид 19 прећи у форму лакше болести, али морамо сачекати", навео је Јанковић.
Коментари