Доктор Георгиос Константинидис, председник Удружења педијатара Србије изјавио је за РТС да је Удружење става да би у начелу требало одложити почетак наставе уживо за две недеље, односно да она буде онлајн.
"У прилог овоме говори већа учесталост заражавања. Према подацима којима располажемо, око пет пута се лакше шири омикрон, него делта сој. Није познат крајњи исход инфекције омикроном код деце и пораст броја хоспитализације међу децом у земљама где дуже влада", наглашава доктор.
Додатни разлог, каже, за став Удружења је упоредна епидемија грипа, чија је карактеристика да се најбрже шири међу школском децом, као и да су главни преносиоци.
"Уз практично непостојање вакцинације у групи школске деце, посебно млађе од 12 година, код нас није ниједна вакцина регистрована за тај узраст, јесу аргументи због чега смо мишљења да би требало размотрити став око почетка школе и комбинованог модела наставе, односно наставе уживо", истиче доктор.
Додаје да је проблем и тај што од почетка епидемије нема ажурираних података о броју заражене деце.
"Омикрон и код деце изазива блажу клиничку слику и вероватноћа да ће дете имати озбиљну клиничку слику је и даље мања него код одраслих. Сада се показало да је посебно угрожен узраст од 0 до 5 година, а посебно, према подацима бритинског медицинског удружења, узраст од 0 до 1 године. Чини ми се да се и код нас то показује", каже Константинидис.
Наглашава да, према првим подацима, узраст од 15, 16 година до 18, чешће завршава на одељењима интезивне неге, него до сада.
У Војводини постоји више од 23.000 регистрованих особа заражених коронавирусом, од чега највише у Новом Саду, око 8.500. Посебан проблем је кажу стручњаци, што за разлику од делта соја, омикрон у већој мери напада децу.
Коментари