Пацијент из Kраљева, код кога је потврђен делта сој коронавируса, у стабилном је стању, на минималним дозама кисеоника, потврђено је РТС-у Универзитетском клиничком центру у Kрагујевцу.
Број новозаражених прешао 100, апел лекара неодлучнима да се вакцинишу
У Србији су до сада регистроване 716.983 особе позитивне на коронавирус од 4.450.741 тестиране. Од последица инфекције преминуло је 7.059 пацијената, а проценат смртности је 0,98.
Вакцинација без заказивања на 25 пунктова широм Београда
Вакцинација без заказивања омогућена је у домовима здравља или амбулантама на територији свих београдских општина.
Сви заинтересовани суграђани могу да се вакцинишу без заказивања "Синофарм", „Фајзер" или "Аастра-Зенека" вакцином, саопштено је из Секретаријата за социјалну заштиту.
Списак домова здравља и термина за вакцинацију без заказивања.
Ђерлек: Четврти талас неизбежан на јесен, можда и пре
Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек упозорио је да је четврти талас коронавируса неизбежан на јесен, а можда и пре, ако одзив за вакцинацију буде овако слаб и ако се настави неодговорно понашање грађана.
На питање да ли треба увести обавезну вакцинацију, Ђерлек је рекао да је сигуран да би то било добро, јер се, сматра он, на други начин људи неће вакцинисати.
"Морамо бити свесни да је вирус међу нама и вреба своју ситуацију. Мере јесу релаксиране и то је добро. Годину и по дана смо били под пресијом и били смо на ивици издржљивости. Добро је да су мере релаксиране, то су нам бројке дозволиле, међутим, основне епидемијске мере попут ношења маски и држања дистанци нису укинуте", подвукао је Ђерлек за Пинк.
Имунолог Срђа Јанковић каже за РТС да су велике шансе да оболевање од коронавируса сведемо на спорадичне случајеве ако бисмо повећали обухват вакцинације.
У супротном ћемо имати епидемијске таласе, упозорава Јанковић.
Тренутну ситуацију упоредио је са пожаром који тиња.
"Ако видите да пожар тиња, да је скоро угашен, али видите много сувог растиња, да нема бедема, ако пожар захвати то што може да гори, пожар ће се ширити. Нико неће мислити да је готово ако пожар тиња у запаљивој средини. Не поредим људе са неживом природом, али нама пожар тиња. Кад имате суву траву и пожар који тиња, мислим да је лако схватити шта ће се десити", нагласио је имунолог.
У Пчињском округу 8 позитивних од 211 тестираних
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 211 узорака из Пчињског округа, осам је позитивно на коронавирус. Сви су из Врања.
У ковид амбуланти АТД током јучерашњег дана обављена су 33 прегледа, од чега су 22 прва. Узоркована је крв код 24 пацијента и сачињено је 10 РТГ плућа. Урађено је 25 антигенских тестова, од којих је седам позитивних на коронавирус. Дијагностиковане су четири бронхопнеумоније.
У ковид болници ЗЦ Врање хоспитализована су три пацијента. Од тога два пацијента имају бронхопнеумонију и на кисеонику су. На болничко лечење примљен је један пацијент. Отпуста није било.
У Србији је према последњем пресеку потврђено 110 нових случајева коронавируса од 7.881 тестираног узорка, а преминула је једна особа.
Хоспитализована је 281 особа, а 11 се налази на респиратору.
Од 110 нових случајева коронавируса, највише их је у Београду - 21. У Чачку је забележено 18 нових случајева, а у Новом Пазару 11.
У Врању је регистровано 7 новозаражених, у Горњем Милановцу 8, у Зајечару и Темерину по 6, а у Параћину 5.
Члан Кризног штаба и градоначелник Београда Зоран Радојичић рекао је за РТС да су инспектори током викенда контролисали 203 објекта и написали три казне. Само нам вакцинација може обезбедити мали број оболелих, поручио је Радојичић.
На Институт "Торлак" стигло је 160 литара супстанце за производњу компоненте 1 вакцине "спутњик в", а за десетак дана биће допремљена и супстанца за производњу компоненте 2.
Нова правила за путовање трајектом до грчких острва ступила су на снагу како би се спречило ширење ковида 19.
Путници сада морају да прикажу један од следећих докумената: потврду о вакцинацији против ковида 19, доказ о недавном опоравку од вируса, негативан пи-си-ар тест не старији од 72 сата или негативан брзи тест не старији од 48 сати.
Коментари