Шта анкетар сме да зна када вам покуца на врата

Повереник за информације од јавног значаја Милан Мариновић апеловао је на политичке партије да се у предизборној кампањи уздрже од злоупотребе података о личности. Каже да анкетари који иду од врата до врата могу располагати подацима о грађанима, али само подацима који су доступни у изводима из бирачког списка.

Повереник за информације од јавног значаја Милан Мариновић позвао је на састанак представнике свих странака, како би их обучио о томе шта се сме, а шта се не сме у изборној кампањи.

Мариновић објашњава да кампања "од врата до врата" има дугу истроију и постоји још из времена Римске републике.

"У овом облику је настала у средњем веку у Енглеској и проширила се на енглеске колоније. Позната је из времена кандидовања председника Барака Обаме, као што је сада користи и Берни Сандерс. Код њих је то уређено прописима", каже Мариновић.

Истиче да жели да верује да се тако ради и код нас.

"Располаже се подацима грађана, али само подацима који су доступни. То је извод из бирачког списка – име, презиме, адреса стана и старосна доб. Све остало, матични број, бројеви телефона и слично, са тим не сме да се располаже", упозорава Мариновић.

Милан Мариновић истиче да још није имао прилике да изврши увид у сва могућа документа којима располажу лица која иду од врата до врата и врше анкету.

"Оно што смо до сада утврдили, нема кршења података. То је име и презиме и адреса стана, чак нема ни старосне доби", каже повереник. 

"Индивидуално право сваког појединца"

Повереник Мариновић подсећа све политичке субјекте да поштују закон и податке о личности грађана.

"Када погледате на друштвеним мрежама како то тече у Америци, то је доста мирније. Код нас постоји већа тензија. Са једне стране, негде су анкетари превише агресивни у односу на податке и питања, али има и грађана који понекад бурније рагују", истиче Мариновић.

Каже да је најбољи савет за онога ко не жели да одговара на питања да уради исто што би урадио да неко дође да му понуди мултипрактик.

"Нема ту неке разлике у понашању. Нико није у обавези да одговара на питања и даје своје податке. Уколико жели, нико га не може спречити. То је индивидуално право сваког појединца", наглашава Милан Мариновић.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње